<p>A Via Iuris szervezet <u><strong><a href="https://somza.to/" target="_blank">online petíciót</a></strong></u> indított a mečiari amnesztiák eltörlésének támogatására. A volt alkotmánybírák, jogi szaktekintélyek, a kulturális és társasági élet legjelentősebb személyiségei után most minden állampolgárnak lehetősége nyílik, hogy nyomást gyakoroljon a képviselőkre, hogy március 21-én szavazzák meg a mečiari amnesztiák eltörlését lehetővé tevő alkotmánytörvényt.</p>
Ön is eltörölné a mečiari amnesztiákat? Írja alá ezt a petíciót!
Pozsony |
"A mečiari amnesztiák az igazságtalanság legfőbb jelképei Szlovákiában. (...) Ha Szlovákia modern kori története ilyen jogi kultúrából nőtt ki, ne csodálkozzunk, hogy a szlovákiai lakosok nem hisznek az igazságosságban és a jogérvényesítésben" - mondta Zuzana Čaputová ügyvéd és a Via Iuris programigazgatója. Az online petíciót itt lehet "aláírni". Fico az Alkotmánybírósághoz nyúlna Múlt héten látott napvilágot a Focus ügynökség felmérése, mely szerint az emberek csaknem kétharmada szerint el kellene törölni az ifj. Michal Kováč elrablásának kivizsgálását gátló amnesztiákat. Szintén múlt héten mutatták be az Emberrablás (Únos) című filmet, melyet ez a politikai bűn-cselekmény inspirált. A film bemutatója után Marek Maďarič (Smer) kulturális miniszter azt mondta, ha képviselő lenne, az amnesztiák eltörlése mellett szavazna. Hasonlóképpen nyilatkozott Erik Tomáš, a Smer képviselője, aki emellett a kormányfő kommunikációs tanácsadója is. Tomáš a SITA hírügynökségnek kijelentette, úgy érzi, hogy találni lehet egy jogilag tiszta utat az Alkotmánybíróságon keresztül, mely ezt lehetővé tenné. „Ez azonban szélesebb konszenzust és a parlamenti politikai erők kölcsönös bizalmát igényli” – tette hozzá. [[{"type":"media","view_mode":"media_original","fid":"268017","attributes":{"alt":"","author":"Forrás: somza.to","class":"media-image","height":"781","style":"width: 600px; height: 458px;","title":"A Focus-felmérés garafikonokban (kattintásra nagyobb lesz!)","typeof":"foaf:Image","width":"1024"}}]] Robert Fico kormányfő a hétvégén szintén megnyilvánult az ügyben. Facebookos videójában arról beszélt, továbbra is erkölcsi mélypontnak tartja a mečiari amnesztiákat, ám szerinte a parlamenti képviselőknek nincs joguk eltörölni őket. Szerinte ugyanis ezt a fékek és ellensúlyok rendszere nem teszi lehetővé. „Ha a törvényalkotó az alkotmány elfogadásánál fel akart volna ruházni valakit az elnöki amnesztiák eltörlésének jogával, biztosan megtette volna” – mondta. Úgy véli, a legjobb út az lenne, ha az Alkotmánybíróság jogköreit kibővítenék úgy, hogy megállapíthassa, szavazhat-e a parlament az amnesztiák eltörléséről, ennek érdekében pedig alkotmányt módosítana. Fico ötlete népszerűtlen Peter Kresák (Híd) parlamenti képviselő és alkotmányjogász szerint ezt épp fordítva kellene. „Az amnesztiák eltörléséről szóló alkotmánytörvénybe beiktatnánk egy passzust, ami arról szólna, hogy az Alkotmánybíróság megítélheti annak alkotmányosságát” – mondta a Denník N napilapnak. Az Alkotmánybíróság ugyanis jelenleg nem dönthet alkotmánytörvényekről. Ján Budajnak (OĽaNO), az amnesztiák eltörléséről szóló javaslat beterjesztőjének sem tetszik Fico ötlete, szerinte a kormányfő ki akarja vinni a témát a parlamentből. Vladimír Mečiar kormányfő 1998-ban kiosztott amnesztiái lehetetlenné tették, hogy kivizsgálják ifj. Michal Kováč elrablásának és Róbert Remiáš meggyilkolásának ügyét, melyben a gyanú szerint érintett volt a SIS akkori vezetése is. (TASR, fm)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.