<p>Januárban jelöltet kell találnia az ombudsman posztjára a képviselőknek. A koalíció várhatóan jövő héten egyeztet, a Híd és a Smer is párton kívüli jelöltet akar találni.</p>
Ombudsmant keres a parlament
Február 8-án választja a parlament a jelenlegi ombudsman, Jana Dubovcová utódját. Dubovcová már nem akarja folytatni ezt a munkát, megválasztásakor is kijelentette, hogy csak egy ciklusban gondolkodik. A képviselőknek január 27-ig kell megtenni javaslataikat, a plénum arról a jelöltről szavazhat, akit legalább 15 képviselő javasolt.
Javaslat jövő héten
A koalíciós pártok várhatóan jövő héten tárgyalnak a lehetséges jelöltekről. „Még nincs egyezség, nem tárgyaltunk konkrét nevekről – mondta lapunknak Bugár Béla, a Híd elnöke. – Vannak elképzeléseink, lesznek javaslataink is, de ezt előbb a koalícióban kell megvitatni.” Szerinte olyan jelölt lenne a legjobb, aki jogot végzett, és vannak emberi jogi tapasztalatai. „Nem szeretném, ha egy kiszolgált pártember kapná ezt a posztot” – mondta Bugár. Az SaS várhatóan egyik parlamenti képviselőjét, Martin Poliačikot fogja javasolni, habár ezt a párt nem erősítette meg. „Martin Poliačik lehetséges jelöléséről nem nyilatkozunk” – reagált a SITA hírügynökségnek Marie Stracenská szóvivő.
Bugár szerint nem az a gond Poliačikkal, hogy az SaS jelöli, hanem az, hogy párttag. „Azt szeretnénk, ha párton kívüli jelöltet választanánk meg, Poliačik pedig párttag, az SaS tagja” – magyarázta a Híd elnöke.
Dubovcová munkája
Bugár szerint az új ombudsmannak folytatnia kellene azt, amit Dubovcová elkezdett. „Az ombudsmannak az aktuális kormánnyal szemben is képviselnie kell azoknak az érdekeit, akiket véd, akiknek a nevében beszél – véli Bugár. – Nem lehet olyat választani, aki fontos problémákat elhallgat.”
Martin Glváč (Smer) szerint is jövő héten tárgyalhat a koalíció a lehetséges jelöltekről. „Már többször elmondtuk, hogy független jelöltet kellene választani, ne legyen pártember – mondta lapunknak a Smer frakcióvezetője. – Ismert személyiséget kell találni, de nevekről még nem beszélnék.”
Ki lehet ombudsman?
Az ombudsmannal szemben a törvény csak két konkrét feltételt támaszt: legalább 35 évesnek és büntetlen előéletűnek kell lennie. Egyéb követelményekről annyit ír, hogy „kell, hogy legyen az ombudsmani funkció betöltéséhez szükséges végzettsége, képességei, tapasztalatai és erkölcsi tulajdonságai”. Az első szlovákiai ombudsman Pavel Kandráč volt, akit 2002-ben választott meg a parlament. Ugyan két cikluson keresztül töltötte be ezt a funkciót, de nem élt a törvény adta lehetőségeivel. A jelenlegi ombudsmant még a Radičová-kormány idején, 2011 decemberében választotta meg a parlament. Jana Dubovcová több olyan jelentést is készített, amely kellemetlen volt a 2012–2016 közötti Smer-kormánynak. Jelentéseit az akkori parlamenti többség nem fogadta el. Kifogásolta például a brutális rendőrségi fellépést a roma telepeken, a letartóztatottak fogva tartásának körülményeit a rendőrőrsökön, valamint a gyermekotthonokban élő gyerekek helyzetét. Minkét eddigi ombudsmannak volt pártmúltja, Kandráč megválasztása előtt a HZDS, Dubovcová pedig az SDKÚ tagja volt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.