Nyugdíjasokat győzködtek

Pozsony. Több helyen győzködték a nyugdíjasokat az államfőválasztáskor és a népszavazáskor, hogy voksoljanak, sőt hogy kire adják le szavazatukat – mutatott rá a Polgári Szem civil szervezet.

Pozsony. Több helyen győzködték a nyugdíjasokat az államfőválasztáskor és a népszavazáskor, hogy voksoljanak, sőt hogy kire adják le szavazatukat – mutatott rá a Polgári Szem civil szervezet. „Néhány községben az egyes választási bizottságok tagjai mozgóurnákkal felkeresték azokat a nyugdíjasotthonokat, ahol nem is igényelték, és a nyugdíjasoknak magyarázták, mi a referendum, miről szól a kérdés, hogyan kell szavazniuk, ha jobb kormányt akarnak. Volt, ahol a bizottsági tagok hangosan felolvasták az államfőjelöltek nevét, miközben próbálták befolyásolni a polgárokat, akik közül néhányan azt sem tudatosították, hogy az országban választások vannak” – derül ki a Polgári Szem jelentéséből. Nagyszombatban a 10. választókörzetben két személy olyan utasításokat adott a polgároknak, hogy először a népszavazási helyiségbe kell menniük. ĺgy azok is részt vettek a referendumon, akik eredetileg nem akartak voksolni; a népszavazási bizottság tagjai személyazonosságuk ellenőrzése nélkül bekarikázták nevüket a jelenléti íven, amivel ugyancsak összezavarták az embereket, olvasható a jelentésben. „A bizottságok tagjai a szavazatszámláláskor sem álltak a helyzet magaslatán. Ha kételyek merültek fel egy-egy voks érvényességével kapcsolatban, nem tudták, mihez tartsák magukat. Szerintünk el kellene fogadni az összes olyan voksot, melynél egyértelmű: a polgár kire szavazott, függetlenül attól, hogy megjegyzéseket fűzött a jelöltekhez, a keresztezés helyett karikázott, esetleg aláhúzta választottja nevét” – mondta Peter Novotný, a polgári szervezet munkatársa. Az aktivisták szerint a választási törvény rossz; 48 óráról 24-re kellene csökkenteni a szavazás előtti kampánycsendet, a hivatalos kampányt 21 napra kellene bővíteni, a választási bizottságok tagjait jobban fel kellene készíteni, az alkotmányban pedig pontosan meg kellene határozni, mikor és milyen kérdésben lehet népszavazást kiírni. „A 11 államfőjelölt közül 5 még egyszázalékos támogatottságot sem ért el. El kellene gondolkodni a választási kaució bevezetésén, például 15 ezer koronát kellene befizetni, és ezt csak azok kapnák vissza, akik legalább 15 ezer polgár voksát megszerezték. Voltak ugyanis olyanok, akik még annyi szavazatot sem kaptak, ahány aláírást összegyűjtöttek ahhoz, hogy indulhassanak” – tette hozzá az aktivista. (sz. a.)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?