Szlovákia egyik legnagyobb járásának székhelyén, Léván először indul a polgármester-választáson MKP-tag, mégpedig Grébner Gyula jogász, akit a DS és az OKS is támogat. A jelenlegi alpolgármestert választási programjáról, terveiről, a város helyzetéről és gondjairól kérdeztük.
Nyitni kell az eurorégiók felé
Olcsó bérlakásokat kell építenünk, olyanokat, amelyek a város tulajdonában maradnak, s amelyekért a bérleti díjak még megfizethetők. Tavaly például a Vinohrady lakótelepen adtunk át új lakóépületeket, de ezek a bérből, fizetésből élők számára megfizethetetlenek. Rendkívül jó kapcsolatban állunk az építésügyi minisztériummal és az Állami Lakásfejlesztési Alappal, remélem, hogy az új miniszter úrral is zavartalan lesz az együttműködés.
A Lévai járásban rendkívül nagy a munkanélküliség, és bár a járási székhelyen működik még a tejüzem, a textilgyár, továbbá a közeli mohi erőműben is sokan dolgoznak, a munkanélküliek aránya Léván is 20% körül mozog.
Új munkahelyeket főleg ipari park létesítésével, a külföldi nagytőke idecsalogatásával lehetne teremteni, ezt azonban önerőből nem tudjuk megoldani. Sürgősen meg kell azonban alakítanunk a vállalkozói tanácsot, amely a helyi kis- és középvállalkozókat tömörítené, beleértve a piaci árusok képviselőit is. Ez pozitív hatással lenne a foglalkoztatottságra. Ezt a tervet az elmúlt választási időszakban a vállalkozók uniójára hagytuk, s ez hiba volt, mert nem foglalkoztak vele elég hatékonyan. Meg kell jegyeznem, hogy például a mohi atomerőművel is javítani kell a kapcsolatokat, ugyanis a városnak eddig ebből kevesebb haszna volt, mint a régiónak.
Úgy tudom, a városfejlesztést az is nehezíti, hogy Léva központjában az önkormányzat már kevés telekkel, ingatlannal rendelkezik.
Ez így van, s ez sajnos hatással van az árakra, a szolgáltatásokra és a bérleti díjak alakulására is. Azért a városnak vannak még lehetőségei. Jó lenne felújítani a régi kaszárnya épületét és tervezzük a főposta melletti épület felújítását is, igaz, ennek megvételére nincs meg a pénzünk, de egy magánvállalkozó segítségével ebbe is belevághatnánk, akár egy közös cég keretében.
Az utóbbi időben két ügy is borzolta a lakosság kedélyeit. Az egyik a kórház parkolója körüli perpatvar volt, a másik pedig a Kaufland áruházlánc építkezése.
A Kaufland-ügyben megjegyezném, hogy a városnak jókora bevételi forrást jelent és rendkívül kedvező ajánlatot kaptunk, én tehát az építkezés mellett vagyok, de nem kell elsietni a dolgot és főleg nem kell az építkezést bármi áron erőltetni. Valóban szomorú, hogy az autóval érkező betegek nem tudnak a kórház közelében parkolni. Viszont a parkoló a kórház tulajdona. Mi akár meg is vennénk a kórháztól a parkolót, és akkor nem fordulhatna elő, hogy a 150 helyből csak negyven foglalt, a többi üres, ugyanakkor a polgárok nem tudják használni, mert az egész le van zárva. Hiszem, hogy ennek az ügynek a megoldása csak a nyitottságon, a kommunikációkészségen múlik.
Ön a fejlődés szempontjából súlyos hiányosságnak tartja azt is, hogy Lévának nincs testvérvárosa, magyarországi kapcsolatai pedig elenyészők. Miként szeretne ezen változtatni?
Mindenképpen úgy, hogy az Ipoly Eurorégió segítségével, de önerőből is fejleszteni kell a kapcsolatokat Balassagyarmattal, Rétsággal, Váccal, ugyanis ezek a területek régiófejlesztés szempontjából nekünk is mintául szolgálnak. Mivel a megyei önkormányzat idegenforgalmi bizottságának is tagja vagyok, harcolni fogok a margita-ilonai üdülőközpont további fejlesztéséért. Az uniós pénzek ugyanis először megyei szintre kerülnek, nem mindegy tehát, hogy ezekből Léva mennyit profitál. A turizmus fellendítése egyben a munkanélküliséget is csökkenti és emeli a szolgáltatások színvonalát.
Hogyan működik együtt az önkormányzat a lévai magyar kulturális és társadalmi szövetségekkel, szervezetekkel?
Szeretnénk, hogy a lévai magyar alapiskola és óvoda, a gimnázium felszereltségben és az épületek állagát tekintve is utolérné a város többi oktatási intézményét. Ezen a téren már javulás tapasztalható, hisz az alapiskola tetőtér-beépítését már elkezdtük. Fontos, hogy legalább egy magyarországi testvérvárosunk is legyen, a nagymarosiakkal vettük fel a kapcsolatot. Egy-egy emléktáblával is megtiszteljük a városhoz kötődő híres magyarokat. Hamarosan átadjuk a Rákóczi-emlékművet is, sőt remélem, hogy utcát is elnevezhetünk a fejedelemről. A városban működő magyar szervezetek sokszor anyagiakban értelmezik a segítséget, s bár ezen is javítani akarunk, szeretném, ha az erkölcsi támogatást is megbecsülnék. Nyitottak vagyunk minden magyar rendezvény megvalósítása, minden ötlet iránt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.