<p>Az államnyelvtörvény elfogadása óta számtalan fáma kering arról, hogy kit és miért lehet megbírságolni a jogszabály megszegése miatt. Olvasóinkat arra buzdítjuk, hogy ezentúl is beszéljenek nyugodtan magyarul, a magánszemélyek ugyanis nem sújthatók bírsággal. Összeállításunkban annak néztünk utána, kire leselkedhet az 5000 euróig terjedő pénzbírság.</p>
Nyelvtörvény: mikor jár büntetés?
Hivatalos nyelvhasználat
Az állami és az önkormányzati hivatalok, az állami tulajdonú vállalatok, az egészségügyi biztosítók, a Szociális Biztosító kirendeltségei büntetést kaphatnak, ha hivatalnokai a hivatalos kapcsolattartásban nem a szlovák nyelvet fogják használni. Azokon a településeken, ahol több mint 20 százaléknyi kisebbségi lakosság él, használni lehet az adott kisebbség nyelvét is.
Büntetés jár, ha az állami és önkormányzati hivatalok, a postai, közlekedési és telekommunikációs cégek alkalmazottai, a katonák, rendőrök, tűzoltók, vasutasok a hivatalos kommunikációban nem a szlovák nyelvet fogják használni. Azokon a településeken, ahol több mint 20 százaléknyi kisebbségi lakosság él, használni lehet az adott kisebbségnyelvét is.
Büntetést adható a kibocsátó hivatalnak, ha az általa kibocsátott törvényeket, rendeleteket, ítéleteket, nyilvános iratokat nem szlovák nyelven adja ki. Ez nem vonatkozik a kisebbségi tannyelvű iskolák bizonyítványaira.
Büntetés jár, ha az állami vagy önkormányzati hivatalok és vállalatok ülései nem szlovák nyelven fognak történni. Azokon a településeken, ahol több mint 20 százaléknyi kisebbségi lakosság él, használni lehet az adott kisebbség nyelvét is.
Büntetendő, ha a hivatalok ügyvitele, dokumentációja (például anyakönyvek, jegyzőkönyvek, statisztikák, a nyilvánosság számára szóló információk) nem kerül közlésre szlováknyelven
Büntetést kap a községi hivatal, ha a községi krónikát nem szlovák nyelven vezeti. A krónikát magyarul is vezetheti, de a magyar nyelvű szöveg csak a szlovák eredeti fordítása lehet.
Büntetés jár azért, ha az állami és önkormányzati hivatalok információs rendszerei (például internetes oldalai) nem szlovák nyelvűek lesznek. Egymás között szintén szlovákul kell kommunikálniuk, ellenkező esetben büntetésre számíthatnak. Büntetésre számíthat az a vállalkozó vagy vállalat, amely a hivatalos kapcsolattartásban nem fog szlovák nyelven kommunikálni. Azokon a településeken, ahol több mint 20 százaléknyi kisebbségi lakosság él, használni lehet az adott kisebbségnyelvét is.
Büntetés jár az illetékes szerveknek, ha a rendőrök, katonák, tűzoltók a szolgálati kapcsolattartás során nem használják a szlovák nyelvet.
Földrajzi nevek
Büntetés jár azért, ha a települések nevei, utcanevei, a földrajzi elnevezések, az állami térképek, katasztrális térképek nem szlovák nyelven jelennek meg. Azokon a településeken, ahol legalább 20 százaléknyi kisebbségi polgár él, fel lehet tüntetni a község és az utcaneveket a kisebbség nyelvén is. Nem világos viszont, hogy ezen felül mely esetekre vonatkozik még ez a paragrafus – a minisztérium korábbi nyilatkozatai szerint a sajtóban és a tankönyvekben magyarul is fel lehet tüntetni a helyneveket.
Oktatásügy
Büntetést kap az iskola, ha hivatalos dokumentációját nem fogja szlovák nyelven vezetni. Emellett magyarul is vezetheti.
Nyilvános nyelvhasználat
Büntetést kap az önkormányzat, ha a községi hangosbemondóban először nem szlovák nyelven fog elhangzani a közlendő információ. A szlovák után magyarul is el lehet mondani, de csak ott, ahol legalább 20százaléknyimagyarél.
Ha a kulturális rendezvényekről informáló nyomtatott termékek (brosúrák, katalógusok, színházi programfüzetek) nem szlovák nyelven íródnak, a szervező büntetést kaphat. A szlovák mellett – a kisebbségek százalékos arányától függetlenül – egyéb nyelven is ki lehet adni azokat, de a más nyelvű rész csak a szlovák fordítása lehet. Büntetést kap a szervező, ha a nem szlovák nyelvű kulturális és nevelőoktatási jellegű rendezvényen nem fog elhangzani szlovák felvezető szöveg. A minisztérium illetékesei szerint elég, ha ez 2-3mondatos lesz.
Büntetésre számíthat az önkormányzat, ha a területén lévő emlékműveken vagy emléktáblákon szereplő szöveg nem lesz olvasható szlovákul is. A szlovák szövegnek kell lennie az elsőnek, a nem szlovák szöveg pedig csak a szlovák fordítása lehet, nem nagyobb betűkkel írva,mintaszlovák rész. Ez nem vonatkozik a történelmi jellegű emlékművekre, a minisztérium ígérete szerint a későbbiekben pontosítja majd, mi tartozik ebbe a tárgykörbe.
Büntetés súlya alatt szlovákul kell írni a munkaszerződéseket.
Büntetést kap a szervezet (polgári társulás, pártok, kereskedelmi társaságok), ha dokumentációját nem fogja szlovák nyelven vezetni. A szlovák mellett egyéb nyelven is vezetheti.
Büntetést kap a kórház, ha dokumentációját nem szlovák nyelvenfogja vezetni.
Büntetés jár azért, ha a reklámtáblák, feliratok, a nyilvánosság tájékoztatására szolgáló közlemények (az üzletekben, sportlétesítményekben, vendéglőkben, buszés vasútállomásokon, utcákon, a tömegközlekedési járművökben) nem lesznek szlovákul feltüntetve. A más nyelven írt információk csak a szlovák szöveg után következhetnek, azok fordításai lehetnek, s nem lehet azokat nagyobb betűvel feltüntetni, mint az eredeti szlovák szöveget.
Büntetés jár a hivataloknak és vállalatoknak, ha 2009. december 31-éig nem fordítják le szlovákra krónikáikat, információs kiadványaikat, hirdetéseiket, az emlékműveken olvasható szövegeket. Nemkell megváltoztatni azt az emléktáblát, melyet a törvény hatályba lépése –2009szeptember elseje – előtt helyeztek el és a szlovák nyelvű felirat második helyen szerepel, de ugyanolyan terjedelemben és nagyságban, mint anem szlovák nyelvű felirat.
Büntetést csak jogi személy kaphat, magán személy nem.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.