Nincs több salátatörvény

Pozsony |

<p>Új szabályok várják a régi és az új parlamenti képviselőket a törvényhozásban. Nem módosíthatnak indirekt módon törvényeket, nem lehet &bdquo;büntetés&rdquo; nélkül tervezetet visszavonni, és korlátozzák az asszisztensek számát is.</p>

Tíz asszisztens – ez volt az eddigi parlamenti rekord, mely Peter Gabura egykori kereszténydemokrata képviselő nevéhez fűződött. Egyebek mellett ennek a gyakorlatnak is véget vetnek azok a szabályok, amelyeket még a korábbi parlament fogadott el azzal, hogy a következő választási időszaktól lépnek hatályba. Az új rendszer szerint minden képviselőnek legfeljebb három asszisztense lehet – atöbbségnek amúgy eddig is csak egy-két segédje volt –, az alkalmazásukra fordítható keret nem változott. A képviselők az asszisztensekre a nemzetgazdasági átlagbér 2,7-szeresét fordíthatják (a 2015-ös átlag alapján 2384 eurót), függetlenül az asszisztensek számától. Újdonság az is, hogy egy asszisztens kizárólag egy képviselőnek dolgozhat. 2014-ben – amikor a módosítást elfogadták – a 150 tagú törvényhozás munkáját 346 asszisztenssegítette, azaz képviselőként 2,3. 

Nem változik viszont a segédek munkajogi viszonya. Az asszisztensek nem a parlament alkalmazottai, hanem magánvállalkozóként (SZČO) kell vállalkozói szerződést kötniük a törvényhozással. Ezt korábban többen is kritizálták, ugyanis míg a kormányzat az elmúlt hat évben harcot indított az ún. fiktív kisvállalkozók ellen, addig a parlament egy kvázi alkalmazotti munkastátusz helyett fiktív vállalkozásba kényszeríti az asszisztenseket. 

A segédek számánál is lényegesebb változtatás, hogy ezentúl nem lesz a képviselőknek lehetőségük indirekt törvénymódosításokra. A kormánypárti képviselők nem ritkán más jogszabályokon keresztül változtatták meg a törvényeket, ezzel ún. salátatörvények keletkeztek. „A törvényjavaslatok vitája során nem lehet olyan módosító indítványt benyújtani, amely az adott, éppen tárgyalt törvénnyel nem áll összefüggésben. Ha ilyen javaslatot nyújtanak be, az ülésvezető nem szavaztat róla. A beterjesztő ilyen esetben panasszal élhet. Ha atöbbség ezt elfogadja, a javaslatról mégis lehet szavazni” – hangzik az új szabályozás. 

A képviselők már nem vonhatják vissza taktikai megfontolásból a beterjesztett törvényjavaslatot sem. Eddig, főként az ellenzéki képviselők sorában volt bevett gyakorlat, hogy a beterjesztett javaslataikat visszavonták, hogy azt a következő ülésen tárgyalja a parlament. Elutasítás esetén ugyanis fél évig nem lehetett hasonló tervezetet beterjeszteni. A jövőben, ha visszavonnak egy beadványt, azt csak fél év múlva terjeszthetik be újra, kivéve, ha a házelnök ez alól kivételt ad.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?