<p>Továbbra sem tudni, mikor hozzák nyilvánosságra a tavalyi népszámlálás eredményeit. A statisztikai hivatal a tavalyi év végére, majd januárra ígérte a legfontosabb eredményeket.</p>
Népszámlálási eredmények: majd egyszer
Új nyilatkozata szerint „fokozatosan teszi közzé az idei és a jövő év folyamán”. Marián Jánošík, a hivatal szóvivője tagadta, hogy késnek, ugyanis a végső határ 2014 márciusa – addig kell az adatokat elküldeni az Európai Uniónak.
A tavaly májusi népszámlálás eredményeit először tavaly októberre ígérte a statisztikai hivatal. Jánošík szerint akkor még nem lehetett felmérni annak a negatív kampánynak a hatásait, amely a népszámlálást kísérte. „Az eredmények közzétételének pontos időpontját csak a hibás adatok kijavítása, és a hiányzó adatok pótlása után tudjuk megmondani” – tette hozzá. A népszámlálás előkészítését a belügyminisztérium és az önkormányzatok is bírálták, anonimitását pedig az adatvédelmi hivatal kérdőjelezte meg, bár ezzel kapcsolatos beadványt az ügyészség később elutasította. A lebonyolítást a sajtó is rengeteget bírálta, az emberek gyakran féligazságok alapján döntöttek arról, kitöltik-e a kérdőíveket és felragasztják-e rá az azonosító kódokat. „Sokan kicserélték egymás közt a kódokat, vagy nem töltötték ki a kérdőíveket” – árulta el Marián Jánošík. Mi több, voltak, akik az ellenkampány hatására a kikézbesített kódok helyett bolti áruk vonalkódjait ragasztották a kérdőívekre. Mint mondta, ezek az okok kényszerítették a hivatalt arra, hogy az IBM cégtől 340 ezer euróért számítógépes programot vegyen, amely matematikai módszerekkel kiegészíti a hiányzó adatokat. Jánošík szerint ez a népszámlálás összköltségeit (amelyek meghaladták a 30 millió eurót) nem növeli.
A hiányzó adatok miatt elsősorban Pozsonyban kényszerülnek modellezni az eredményeket. A fővárosban a lakosság negyede ugyanis gyakorlatilag nem vett részt a népszámlálásban. A statisztikai hivatal szóvivője szerint a „bliccelők” pontos számát az első adatok nyilvános ismertetésekor közlik. Amit már most tudni lehet, hogy az interneten keresztül a lakosság hét százaléka szolgáltatta be adatait. (vps)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.