Jövőre akár 600 euróra is növekedhet a minimálbér. Ján Richter (Smer) munkaügyi miniszter szerint korai lenne konkrét számokról beszélni, azonban az emelést szükségesnek tartja. A munkavállalók szerint az emeléssel leginkább az állam jár jól.
Nagy ugrás előtt a minimálbér
Erik Tomáš, a Smer parlamenti képviselője nemrég kijelentette, hogy pártja 2020-ban 80 euróval megemelné a minimálbért, vagyis a jelenlegi bruttó 520 euróról 600 euróra növekedne. Szlovákia történetében ez lenne az eddigi legmagasabb emelés. „A minimálbér ezzel elérné az átlagkereset 60 százalékát, vagyis végre sikerülne teljesíteni a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) előírásait” – tette hozzá a Smer képviselője. Másrészt ez szuperbruttóban kifejezve már mintegy 860 eurót jelent.
A munkaügyi minisztérium egyelőre nem erősítette meg a Tomáš által ígért 80 eurós emelést, viszont nem is zárta ki a lehetőséget.
„Jelenleg még folynak a tárgyalások a munkáltatók és a munkavállalók szövetségei között. Ha ők nem tudnak megegyezni a minimálbérről július 15-ig, akkor a tárca kidolgozza a saját javaslatát, melyet a kormány elé küld“ – tájékoztatta lapunkat Veronika Husárová, a minisztérium sajtóosztályának munkatársa.
Ján Richter munkaügyi miniszter szerint az emelés mindenképpen indokolt, azonban egyelőre nincs értelme konkrét összegről beszélni. „Szlovákia gazdasági mutatóinak köszönhetően adott a lehetőség a minimálbér jelentős megemelésére. Egyelőre nem szeretnék a saját elképzeléseimről beszélni, hiszen az érintett felek még tárgyalnak. Az lenne a legjobb, ha meg tudnának egymást közt egyezni” – jelentette ki Richter az Érdekegyeztető Tanács tegnapi ülésén.
A szakszervezet egyetért
Emil Machyna, a KOVO szakszervezet elnöke szerint az emelésre ez a legalkalmasabb pillanat. „Szlovákia gazdasága jelenleg jól működik. Mikor, ha nem most jött el az ideje, hogy újabb jelentős emelést kérjünk?” – vélekedett az ágazati szakszervezet elnöke.
Monika Uhlerová, a Szakszervezetek Szövetségének (KOZ) alelnöke elmondta, hogy hasonló elképzeléseik vannak, mint Erik Tomášnak. „A KOZ idén is azért fog küzdeni, hogy a minimálbér elérje az átlagkereset 60 százalékát” – közölte az alelnök. Hozzátette, hogy az egyezség megkötése elsősorban a munkáltatókra és a munkavállalókra vonatkozik, és nem szeretnék, ha az ügy politikai visszhangot kapna.
Képlet kellene
Martin Hošták, a Munkáltatók Országos Uniójának (RÚZ) titkára szintén el szeretné kerülni, hogy a politikusok saját céljaikra használják fel a minimálbér kérdését. „Azon dolgozunk, hogy a tárgyalások köztünk, és a munkavállalók közt dőljenek el. Ha mégsem sikerül megegyeznünk, akkor véleményem szerint egy olyan matematikai képlet bevezetésére lenne szükség, mely a legfontosabb gazdasági tényezőket figyelembe véve kiszámolná a minimálbér nagyságát” – magyarázta Hošták.
Az ellenzéki SaS szintén a matematikai képlet bevezetésében látja a megoldást. „Meg vagyunk győződve, hogy a képlet lenne a legigazságosabb módszer a minimálbér meghatározására, nem pedig a Smer politikai népszerűsége. Ugyanis, ha a Smer szavazóinak száma csökken, hirtelen elkezd növekedni a minimálbér” – mondta lapunknak Róbert Buček, a párt szóvivője.
Az állam járna a legjobban
Martin Hošták megjegyezte, hogy 600 eurós minimálbérrel nem feltétlenül a dolgozók járnának jól.
„Fontos, hogy bruttó összegről beszélünk. A munkavállalók ilyen esetben a számlájukra 508 euró nettó fizetést kapnának. Viszont az adó miatt ez a munkáltatóknak 860 eurós kiadást jelent, vagyis ebből 350 az államkasszába folyik. Ha a politikai hatalom azt szeretné, hogy a munkavállalók nagyobb fizetést kapjanak, érdemes lenne a nettó fizetéseken emelni. Ez a dolgozók számára is nagyobb pénzt jelentene, számunkra pedig kisebb költségeket” – tette hozzá a RÚZ titkára.
Elbocsátások is jöhetnek
Vladimír Baláž közgazdász szerint Szlovákia gazdaságának a jelenlegi fejlődés mellett nem okozna problémát a minimálbér megemelése. Akkor lennének gondok, ha a gazdasági fejlődés megtorpanna. Hošták szerint ez az év második felében be is következik. „Érdemes megnézni Németországot, ahol már érezhető a visszaesés. Szlovákia fejlődése pedig nagy mértékben függ a német gazdaságtól. Ebben az esetben pedig tömeges elbocsátásokra lehetne számítani, hiszen a cégek nem bírnák fedezni a fizetésekre szánt kiadásokat“ – jelentette ki a RÚZ titkára. (nar, Pravda, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.