Az utóbbi években a diákok legalább 15–19 százaléka szenvedte el az iskolai bántalmazás különféle formáit – közölte az Állami Tanfelügyelőség (ŠŠI).
Minden hatodik diák bántalmazás áldozata
A szervezet már 2010 óta ellenőrzi az alapiskolákban és a középiskolákban uralkodó állapotokat, és az eddigi vizsgálódásaik alapján kiderült, hogy minden hatodik diáknak volt része a zaklatás valamilyen formájában. A legtöbben a lelki megaláztatásokról számoltak be (sértegetés, gúnyolódás, csúfolás, kinevetés), ezután következnek a fizikai bántalmazások.
A tanulók válaszaiból továbbá kiderült, hogy az agresszorok leggyakrabban a szünet alatt az osztályban, a folyosón vagy a WC-ben bántalmazzák az áldozatokat, de az is előfordult, hogy az iskolán kívül támadtak rájuk.
A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy a bántalmazott gyerekek 33 százaléka senkinek sem mert beszámolni a negatív élményeiről. Ha mégis megbíztak valakiben, azok inkább a szülők vagy az osztálytársak voltak, viszont a többség nem tartotta megbízhatónak a tanárokat.
Az Állami Tanfelügyelőség az utóbbi években összesen 1136 általános iskolában és 310 középiskolában vizsgálta a zaklatás és a bántalmazás következményeit. A kérdőíves kutatásukban 31 256 alapiskolás és 12 304 középiskolás diák vett részt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.