<p>A választási kampányból ezúttal sem marad ki a magyar kártya, ám várhatóan nem lesz olyan hangsúlyos elem, mint tavaly nyáron. A két magyar párt ismét összecsap, a magyar–magyar kampány témái viszont változnak. A 2010-es választásokra soha nem látott mértékben nyomta rá bélyegét a magyar kártyával való hadakozás.</p>
Milyen lehet most a magyar kampány?
Elemzők szerint a márciusi előrehozott választásokra ez nem lesz ennyire jellemző, más kérdések lesznek a kampány vezető témái.
„Tekintettel arra, hogy milyen ok miatt esett szét a kormány, a Smer pedig európaibb pozíciókba mozdul, a magyar kártya háttérbe szorul kampányában” – véli Grigorij Mesežnikov politológus. Az elemző szerint ha a Híd és az MKP közös listával indult volna, abban az esetben a nacionalista erők ezt a tényt felhasználhatták volna arra, hogy a „magyar egységgel” riogassanak. Hasonló a véleménye Ravasz Ábel politikai elemzőnek is, aki szerint ez lehet a kampány egyik pozitívuma. „A magyar kérdés a két magyar párt vetélkedésében fog inkább előtérbe kerülni” – így Ravasz.
A magyar kártyát két tényező mozdíthatja előtérbe a következő hónapokban: a magyarországi választójog kiterjesztése, illetve az SNS népszavazási akciója. Slotáék a szlovák nyelv hivatali használatának kizárólagosságáról akarnak referendumot kiíratni a választás napjára – nagyrészt az államfőn múlik, sikeresek lesznek-e. Ha az elnök nem írja ki a népszavazást, vagy március 10-e utáni dátumra teszi, ez a téma sem tudja mérvadóan befolyásolni a választási kampányt.
Magyar–magyar témák
A Híd és az MKP kampányüzenetei között várhatóan a kisebbségi magyar kérdések fognak szerepelni. „Az MKP egyik fő kampányüzenete az lesz, hogy a Híd politikája, a kooperatív politizálás nem hozta meg a kívánt eredményeket. A Híd pedig azt fogja kommunikálni, hogy a lehetőségekhez képest jó eredményeket értek el” – véli Ravasz.
Ennek a kampánytémának az államnyelvtörvény és a kisebbségi nyelvek használatáról szóló törvény lesz a fő pillére. „Az MKP álláspontja az lesz, hogy a reform nem sokat ér, és az alternatív javaslatokra fogják helyezni a hangsúlyt, a Híd álláspontja pedig az, hogy a kisebbségi nyelvtörvény nem tökéletes, de előrelépést jelent” – mondta az elemző.
Az MKP felvetheti továbbá, hogy a Híd több, a kisebbségekre vonatkozó ígéretét nem teljesítette, mire Bugárék várhatóan azzal fognak védekezni, hogy másfél év alatt nem lehetett mindent megvalósítani. Idén kellett volna például elfogadni a kisebbségi kultúrák finanszírozásáról szóló törvényt, ám ezt a koalíció addig-addig tologatta, míg a Radičová-kabinet megbukott. Így a tervezet továbbra is a fiókban marad.
A magyar választójogi törvény apropóján kampánytémává válhat a kettős állampolgárság ügyének rendezetlensége, bár a téma az utóbbi hetekben a szlovák kormányválság miatt kezdett lecsengeni.
Az MKP többször hangsúlyozta: a Hídnak nem sikerült elérnie, hogy ne büntessék a magyar állampolgárságot kérelmezőket, mire Bugárék reakciója az lesz, hogy „nem rajtuk múlott, amit lehetett, megtettek”, sikerült elérni, hogy az alkotmánybíróság elé kerül a jogszabály.
Népszámlálási sokk – terápia nélkül
A lassan beinduló kampányt átstrukturálhatja a népszámlálás eredményeinek bejelentése. Könnyen lehet, hogy sokkoló hatással lesz a magyar közösségre – az előrejelzések szerint ugyanis az 500 ezres lélektani határ alá eshet a magyarság száma Szlovákiában, aránya pedig 9 százalék alá zuhanhat. A népszámlálás előzetes eredményeit várhatóan decemberben jelenti be a statisztikai hivatal. A magyarság nagyszámú csökkenésének hatására felerősödhetnek azok a hangok, melyek szerint együtt kellene működnie a Hídnak és az MKP-nak. Ez a lehetőség viszont a Híd múlt heti döntése után gyakorlatilag kizárt.
Kampánystábok
A Híd kampányát ismét Solymos László képviselő vezeti. „Most áll össze a stáb, a konkrét témák meghatározása még előttünk van” – nyilatkozta lapunknak Solymos, aki szerint a Híd pozitív hangvételű korteshadjáratot folytat majd.
„A kampánystáb összeállítása folyamatban van, de még nem dőlt el, ki fogja vezetni” – mondta lapunknak Bárdos Gyula, az MKP 2010-es kampányfőnöke. „Fel akarjuk használni a megszerzett tapasztalatokat, okulni kell a hibákból, amelyeket elkövettünk” – tette hozzá Bárdos. „Nagyon fontosnak tartom azt, hogy erős képviselete legyen a felvidéki magyarságnak, emellett határozottabb és egyértelmű politizálásra van szükség” – véli Bárdos.
Mindkét párt a korábbi választási programjából indul ki, a választások korai időpontja miatt sem a Hídnál, sem az MKP-nál nem számolnak azzal, hogy új programot írnának. „Képtelenség ilyen gyorsan új programot elfogadni a pártkongresszuson, ez nem megy három nap alatt” – fejtette ki Solymos.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.