Menekült? Legfeljebb két évig!

Pozsony |

<p>Az orosz-ukrán konfliktus ellenére sem érkezett tavaly több menekült Szlovákiába, sőt, a menedékjogi kérelmek száma 2013-hoz képest csökkent, a belügyminiszter elégedett, szerinte a szigorú letelepedési politika tartja távol Szlovákiától a terroristákat.</p>

Szlovákiában tavaly 287 személy kért menedékjogot, de csak 11 kapta meg, ami néggyel kevesebb, mint 2013-ban. Egyébként ugyanúgy csak 11 személy jutott hozzá tavaly a szlovák állampolgársághoz. 1993-tól összesen 57 974 külföldi próbált nálunk menedékjogi státushoz jutni, ám csak 642 járt sikerrel.

Az egyik legszigorúbb

A Szövetség az Emberi Jogokért (Human Rights League) szervezet már évek óta figyelmeztet arra, hogy Szlovákiában a menekültjogi státus jóváhagyása túlbürokratizált folyamat, ráadásul az, hogy valaki megkapja-e vagy sem, az gyakran csak a hivatalnokok jókedvén múlik, így a bevándorlóknak nem csak a bürokráciával gyűlik meg a bajuk.

Állítólag arra is többször volt példa, hogy a szlovák–ukrán határon visszafordítottak menekülteket, akik az ukrán hatóságoknak azt állították, hogy Szlovákiában menedékjogot kértek, ám ez a szlovák hatóságok által kiállított jelentésből hiányzott. A szövetség ráadásul emlékeztetett, hogy bár a szlovákiai migrációs politika összhangban van az uniós normákkal, az Európai Unió egyik legszigorúbb szabályozásaként tartják számon.

Kiből lesz a terrorista

Robert Kaliňák belügyminiszter ezzel a véleménnyel nem ért egyet, a franciaországi terrortámadások után ráadásul kijelentette: épp a szigorú bevándorlási politikának köszönhető, hogy Szlovákiába ilyen terroristák nem jutnak be. Kovács Attila iszlámkutató szerint az, amit a politikusok állítanak nem egyezik a valósággal. „A szigorú bevándorlási politika nem old meg semmit, ugyanis a tapasztalat is azt mutatja, hogy azok a terroristák, akik merényleteket követtek el, korábban az adott országban teljesen mással foglalkoztak, s a jelét sem mutatták annak, hogy radikalizálódni fognak” – mondta a héten lapunknak Kovács.

„Kismenekült”

Az ország a teljes értékű menekültjogi státuson kívül még úgynevezett „kis menekültjog” odaítéléséről is dönthet. Ezt azok kapják meg, akiknek elutasították a menekültjogi kérelmét, de olyan országból származnak, amelybe nem lehet őket visszaküldeni – például Szomáliából, Irakból vagy palesztin területről. Ezt a státuszt két évre kaphatják meg, s az illetőnek ezalatt az idő alatt ugyanolyan jogai vannak, mint a teljes értékű menekültjoggal rendelkező külföldinek. Ilyen menekültjogot tavaly 89 személy kapott, 40 esetben ezt is elutasították.

2013-ban csak 34 személy jutott kis menedékjogi státushoz, ám az, hogy idén ennek kétszeresénél több kérvényező is megkapta, Bernard Priecel a menekültügyi hivatal igazgatója szerint nem trend, csupán véletlen. „Egyszerűen teljesítették a törvényes feltételeket” – mondta.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?