Pozsony. Javában zajlik az egyházi restitúció, s bár a korábban elkobzott ingatlanok visszaszolgáltatását lehetővé tevő törvény csak idén május 1-jétől hatályos, szinte azonnal nyilvánvalóvá vált: nem tökéletes. Ugyanis ez sem engedi meg, hogy az 1948 után államosított összes egyházi épületet vissza lehessen igényelni.
Megértés helyett kemény kiutasítás
„A földből manapság egyszerűen nem lehet megélni, jó lenne, ha visszakaphatnánk az épületeket is” – nehezményezte Erdélyi Géza református püspök. Nem a restitúció keretében, de azért megpróbálnak valamit tenni e téren. Erdélyi szerint az egyház kiszolgáltatott helyzetben van, mert ha nagyvonalú és tisztességes az adott polgármester, aki tudja, hogy a vitatott ingatlan az egyházé volt, és maga is vallásos, akkor igyekszik lehetővé tenni, hogy valamilyen formában visszajuttassa. „Sok helyen azonban elutasítanak, sőt az is előfordult már, hogy felszólítottak, hagyjam el az iskola épületét, mert állami, s ő fogja megvenni. A helyzet elképesztő. Még van több mint 70 épületünk, némelyiket karban tartották, némelyik romos állapotban van, de a lényeg az, hogy hoztak egy törvényt, mely nem teszi lehetővé a tisztességes tulajdonjogi rendezést, noha ez az Európai Unióban fontos kérdés” – részletezte Erdélyi.
A földek nagy része még a kilencvenes években elfogadott törvény alapján visszakerült a református egyház tulajdonába, a maradékot most lehet visszaigényelni, s a püspök szerint ez nem lesz könnyű. Több mint 400 hektár konfiskált területről van szó a Beneš-dekrétumoknak megfelelően, s ezt rég kiosztották, vagy az állam ráépített, helyette adni nem akar, ezért bonyolult az ügyintézés. A visszaigénylési kérelmeket mindenesetre be kell nyújtani, mert aki jövő májusáig ezt nem teszi meg, a jövőben már nem kap újabb lehetőséget. A parlament ugyanis – František Mikloško (KDH) javaslatára – márciusban megszavazott egy határozatot, hogy a jelenlegi törvénnyel lezártnak tekinti az egyházi restitúció folyamatát.
„Jogászok segítségével egységesen kidolgoztunk egy tervezetet, melyet minden gyülekezetnek rövidesen megküldünk, s ott vázoljuk a konkrét lépéseket, lehetőségeket, a kérvények benyújtásának módozatait. Lesznek helyek, ahol minden simán megoldható, ám nagyon sok olyan eset lesz, mely el fog húzódni” – tette hozzá a püspök. (sza)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.