Martin Fronc helyett Ivan Mikloš az irányító?

Pozsony.

Pozsony. A HZDS és a Smer látványos közeledéséről tanúskodik a két párt közös kirohanása az oktatási tárca tervezett intézkedése ellen, melynek értelmében a 300 millió koronás költségvetési tartalékból mintegy 10–20 milliós állami támogatásra számíthatnának a hazai magánegyetemek, állítja a szaktárca szóvivője, Monika Murová. „Annak idején mindkét párt hevesen ellenezte a tandíjrendszer bevezetését, azóta is következetesen elutasítják az oktatási minisztérium a felsőfokú képzés színvonalának emelésére tett javaslatait” – véli a szóvivő.

Az eredetileg a felsőoktatási reformmal járó költségek fedezetéül szolgáló 300 milliós költségvetési tartalékból a minisztérium tervei szerint 85 milliót fordítanának az ösztönző támogatások kifizetésére, 25 milliót az egyetemek minőségi besorolására, 10–20 milliót pedig a magán felsőoktatási intézmények kaphatnának meg. Az utóbbi javaslat váltott ki tiltakozást ellenzéki körökben. A Smer nehezményezi, hogy Martin Fronc oktatási tárcavezető jelentős befolyást enged Ivan Mikloš pénzügyminiszternek az ágazat irányításában, illetve a különféle lobbycsoportoknak, melyek mind nagyobb mértékű központi támogatást követelnek a magánegyetemeknek. Dušan Čaplovič és Robert Madej smeres parlamenti képviselők szerint az oktatási tárcát ténylegesen nem Fronc, hanem Mikloš igazgatja. A magán felsőoktatási intézményeknek nyújtandó támogatásokról nemrégiben egyezett meg az oktatási és a pénzügyi tárca vezetője. A végső szót azonban a kormány mondja ki. Ha zöldet kap a javaslat, a magánegyetemeknek módjukban állna támogatást kérni az államtól. Kérvényüket az oktatási tárca bírálná el a felsőoktatás legfőbb képviseleti szerveinek – Szlovák Rektori Konferencia, Egyetemek Tanácsa, Diáktanács – bevonásával. A támogatás folyósításáról a szaktárca javaslatára a kormány döntene. Albert Sándor, a komáromi Selye János Egyetem rektora nem látja akadályát annak, hogy a magánegyetemek központi támogatást kapjanak, feltéve, ha nem az állami egyetemek rovására jutnának költségvetési forrásokhoz: „Mivel a magán felsőoktatási intézmények – ellentétben az államiakkal – kérhetnek tandíjat a hallgatóiktól, a központi támogatás révén előnyre tennének szert a közegyetemekkel szemben.” Albert szerint kérdéses, indokolt-e a köz- és magánegyetemek finanszírozási szempontú egyenjogúsítása. A hatályos jogszabály értelmében a magán felsőoktatási intézmények kaphatnak – de nem kötelezően – központi támogatást. (ervé, s)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?