Marad az egy kisebbség – egy szavazat elv

<p>Tavaly nyári kinevezése óta többször kértünk tőle interjút, de nem kaptunk lehetőséget. Most írásban feltett kérdéseinkre írásban válaszolt, a kiegészítő kérdéseket azonban figyelmen kívül hagyta. Mária Jedličková megbízott kisebbségi kormánybiztossal leveleztünk.</p>

A nemzeti kisebbségek szervezeteinek évek óta komoly problémát okoz, hogy megkésve kapják programjaikra a támogatást. Idén eddig úgy tűnik, hogy sikerült felgyorsítani az ügyintézést. Milyen intézkedéseknek köszönhető a támogatási program gyors lebonyolítása?

Mivel az elmúlt években a folyamat általában késett, és a nemzeti kisebbségek képviselői ismételten panaszkodtak arra, a támogatás későn érkezik, a Nemzeti Kisebbségek és Etnikai Csoportok Bizottságával is megvitatva, elhatároztuk, hogy a dotációs program prioritást élvez a kisebbségi kormánybiztos hivatalának munkájában. A vonatkozó törvényeknek megfelelően felgyorsítottuk és rugalmasabbá tettük a folyamatot. Többet kommunikálunk a pályázókkal és betartjuk a határidőket. Március végén megkezdtük a támogatások folyósítását.

Tudja garantálni, hogy a kisebbségek képviselőivel közösen létrehozott értékelő bizottságok döntéseit nem módosítják, vagy pedig élni akar módosítási jogával?

A beérkezett pályázatokat 15 bizottság értékelte – 2 a magyar, 12 a többi kisebbség projektjeit és egy a multikulturális projekteket ellenőrizte. A vonatkozó törvény értelmében ezek bírálják el és készítik elő a pályázatokat a további értékelési folyamatra. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a pályázóknak a megítélt összegnek megfelelően kell módosítaniuk a projekt költségvetését és a hozzá tartozó kommentárt. Ha a pályázók betartják az érvényes előírásokat, nincs okunk módosítani a bizottság javaslatát, én személyesen semmilyen módon nem avatkoztam bele a bizottságok munkájába.

Meghatároztak konkrét időpontot a támogatások kifizetésére is? Mikor kaphatja meg az utolsó pályázó is a megítélt támogatást?

Az első szerződéseket a pályázókkal már március végén aláírtuk, és a támogatások folyósítását is megkezdtük. Remélem, hogy a pályázók értékelik majd ezt, figyelembe véve, hogy a korábbi években az első szerződéseket legkorábban júliusban kötötték meg, és egyes támogatások csak decemberben érkeztek meg.

Idén nem adhattak be pályázatokat cégek, vállalkozások. A magyar kiadók általában vállalkozások, miért akadályozták meg számukra a pályázást, amikor a törvény ezt lehetővé teszi számukra? A kulturális minisztérium is támogat szlovák, profitorientált könyvkiadókat.

A kormányhivatalt a hazai törvények mellett köti az uniós jog is. A vállalkozások a II. felhívás alapján pályázhatnak majd, miután a kormány elfogadta a nemzeti kisebbségek kultúrájának támogatására nyújtott állami támogatás kerettervét. A II. felhívásról időben tájékoztatunk.

A nemzeti kisebbségek helyzetéről szóló legutóbbi, a 2012-es állapotokat lefestő jelentést átdolgozták, kihagyták belőle a magyar kisebbség képviselőinek véleményét, ajánlásait. A jelenleg készülő, a 2013-as évre vonatkozó jelentésben megjelenhet a magyar kisebbség képviselőinek álláspontja is?

A jelentés hivatalos dokumentum, amelyet a kormány hagy jóvá. Tényszerűnek, objektívnak kell lennie, ellenőrizhető tényeken, pontos számokon, statisztikákon kell alapulnia. A nemzeti kisebbségek képviselői a Nemzeti Kisebbségek és Etnikai Csoportok Bizottságában fejthetik ki álláspontjukat, amely évente három értékelő jelentést terjeszt elő: a nemzeti kisebbségek kultúrájának támogatásáról, a kisebbségi oktatásügy helyzetéről és a kisebbségi nyelvek használatáról. Itt is van tér arra, hogy a kisebbségek képviselői is elmondják véleményüket, javaslataikat. Sajnos a magyar kisebbség képviselői sem tavaly, sem idén nem használták ki teljes mértékben ezt a lehetőséget. A jelentésből és a hivatal munkájából ki akarjuk zárni a politikát, illetve el akarjuk kerülni, hogy a magyar nemzeti kisebbség egyes képviselői politikai tőkét kovácsoljanak a kisebbségek jogaival és társadalmi helyzetével kapcsolatban.

Tavaly előkészítette, a Nemzeti Kisebbségek és Etnikai Csoportok Bizottsága pedig elfogadta azt az alapszabály-változtatást, amely minden kisebbségnek egy szavazati jogot ad. Igazságosnak tartja, hogy az 500 ezer fős kisebbségnek ugyanolyan súlya van a bizottságban, mint a néhány száz fős kisebbségnek?

Ezt a kérdést nem lehet így megközelíteni. Az alapszabály-módosítást a bizottság egyik tagja javasolta – a szerb nemzetiség képviselője. A bizottság a vitát követően elfogadta a módosítást, a 13 kisebbségből 10 kisebbség képviselői támogatták. Ezzel a szavazatok egyenértékűek lettek, kiegyensúlyozottá vált a döntési folyamat. A bizottságban csak az elnöknek és a kisebbségek képviselőinek van szavazati joga. Ne keverjük össze a szavazati jogot a magyar kisebbség súlyának vagy jogainak csökkentésével. A szavazati jog változása csak a Szlovákiában élő 13 nemzeti kisebbség azonos társadalmi pozíciójának elvét hangsúlyozta.

A bizottságnak ön az elnöke. Elképzelhetőnek tartja, hogy a jelenlegi állapot, vagyis egy kisebbség – egy szavazat a jövőben megváltozhat?

Csak megismételni tudom, hogy nincs mandátumom és nem is szólok bele azokba a javaslatokba, amit az egyes kisebbségek képviselői előterjesztenek.

Ebben az esetben mi szükség arra, hogy a magyar kisebbséget például öten képviseljék a bizottságban, amikor csak egy szavazatuk van? Ki szavazhat majd közülük?

Ezt a kisebbségi képviselők maguk között dönthetik el. A szavazati joggal rendelkező képviselő nevét 48 órával az ülés előtt írásban el kell juttatni a bizottság elnökének. Ha ezt nem teszik meg, akkor a bizottság elnöke dönti el, hogy közülük kinek van szavazati joga.

Ön megbízott kormánybiztosként tölti be tisztségét. Meddig marad ezen a poszton? A „megbízott kormánybiztosi” pozíció megfelelő motivációt biztosít ahhoz, hogy a nemzeti kisebbségek problémáinak megoldását szolgáló tartós, rendszerszerű megoldásokon dolgozzon? Rendelkezik információkkal arról, hogy a kormány tervezi-e állandó kormánybiztos kinevezését?

A kormánybiztos valamennyi feladatának elvégzésével megbíztak, vagyis a hivatal teljes értékű munkát végez. Ez nehéz és felelősségteljes munka, de nagyon motiváló. A mindennapi tapasztalatok azt mutatják, hogy a hivatal munkájának dinamikusabbá tételét jól fogadták a kisebbségek képviselői is. A hivatal megteremti a törvényi lehetőséget arra, hogy a kisebbségek egymás közt megoldják problémáikat. Mindent megteszünk azért, hogy biztosítsuk a támogatási program gyors és problémamentes megvalósítását, és hogy ennek segítségével segítsük valamennyi nemzeti kisebbség nyelvének, kultúrájának fejlődését, hagyományaik megőrzését.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?