Szakértők szerint minél jobban csökken a kanyaró ellen beoltott személyek száma, annál nagyobb az esélye egy járvány kialakulásának
Már három kanyaró-fertőzés Pozsonyban
Bár a fővárosban már a harmadik személynél igazolták a kanyarót, a Közegészségügyi Hivatal szerint még nincs járvány. A páciensek egymást fertőzték meg munkahelyükön.
Tegnap egy 43 éves nőnél igazolták a kanyarót, a korábbi páciensek férfiak voltak. Az első fertőzött, egy 39 éves férfi információink szerint szolgálati úton kapta el a kanyarót az Amerikai Egyesült Államokban. Hazatérése után a cég irodájában kapta el tőle a betegséget 35 éves kollégája, s nagy valószínűséggel tőle fertőződött meg a nő. „A kanyaró klasszikus ismert tünetei jelentkeztek nála, mint a láz, köhögés és kiütések” – közölte az Egyetemi Kórház szóvivője, Eva Kliská.
Hiányos intézkedések?
A fővárosi cégnek, amelyben dolgoznak, összesen körülbelül 850 hazai és 25 további országból származó alkalmazottja van. Otakar Fritz, a Pozsonyi Regionális Közegészségügyi Hivatal (RÚVZ) igazgatója szerint a három fertőzöttel további 56 ember kerülhetett kapcsolatba. „Mindent elkövetünk a kanyaró további terjedésének megfékezése érdekében. A járványellenes intézkedéseket már az egész cégben foganatosítottuk” – mondta tegnap Fritz.
A cég alkalmazottjai, akikkel sikerült kapcsolatba lépnünk, állítják, hogy semmilyen járványellenes intézkedést nem tapasztaltak munkahelyükön, senkit sem küldtek haza, mindenki jár munkába és semmit nem fertőtlenítettek a higienikusok, ezért annak a lehetőségét sem lehet kizárni, hogy újabb fertőzöttek is lesznek a cégben. Az egyetlen óvintézkedés, hogy törölték a cég karácsonyi buliját.
Fritz szerint egyelőre nem tudni, pontosan hol fertőződött meg az első páciens, a legnagyobb valószínűséggel külföldi szolgálati útja során. Szlovákiában idén eddig csak egyetlen importált kanyarófertőzést igazoltak, egy olasz férfinél, aki nagy valószínűséggel Romániában fertőződött meg.
Könnyű megfertőződni
Dolán Rozália infektológus lapunknak elmondta, hogy a kanyaró felnőtt- és gyermekkorban is veszélyes. Vírusos, fertőző megbetegedésről van szó, ami légúti cseppfertőzéssel terjed. Lefolyása tipikus: lázzal és náthás megbetegedéssel kezdődik, majd begyullad a szem kötőhártyája, kiütések kísérik. „Felnőttkorban azért veszélyes, mert a betegség teljesen legyengíti a szervezet ellenálló képességét és az egyéb krónikus betegségek, akár egy erősebb reuma is komoly szövődményeket, leggyakrabban tüdőgyulladást, agyvelőgyulladást válthat ki” – magyarázza az infektológus. Mivel légúti fertőzéssel terjed, elég egy helyiségben tartózkodni a fertőzöttel ahhoz, hogy elkapják a kanyarót. A betegség lappangási ideje 9–11 nap, a betegség lefolyása körülbelül két hét.
A szakember szerint a járvány olyankor bukkanhat fel, ha a beoltottság 92 % alá csökken, akkor a vírus már terjedni tud. Dolán Róza szerint vannak olyan körzetek, ahol a kötelező oltást elutasítók száma a korábbihoz képest magasabb.
Bár a kanyaró elleni oltás Szlovákiában kötelező, mégis egyre több szülő megtagadja, s épp a be nem oltott személyek miatt indokolt a kanyaró esetében a fertőzött személy karanténja – korábban ez nem volt kötelező. Az oltás egyébként azonnali védettséget nyújt. Ha a lappangási időszak alatt kapja meg a páciens, akkor gyorsabb a betegség lefolyása. Azt, hogy a korábban beadott oltás védettséget nyújt-e a páciensnek, vérmintából kérésre kivizsgálják, de ajánlott az oltást felnőttkorban megismételni.
Ibos Emese, Demecs Péter
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.