Magyar-szlovák külügyi bizottsági találkozó - egyetértés több kérdésben

Esztergom |

<p>A magyar-szlovák alapszerződéshez nem kell hozzányúlni, hanem az abban foglaltakat alkalmazni kell - állapította meg a két ország külügyi bizottsága szerdai esztergomi együttes ülésén. A Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumának (KMKF) ügyét a felek továbbra is eltérően ítélik meg; megállapodtak, hogy jogi párbeszédet kell folytatni róla. Mindkét bizottság problémakatalógust állított össze abból, amit meglátásuk szerint meg kell oldani a két országban élő kisebbségek helyzetének javításáért.</p>

A KMKF-fel kapcsolatban az ülésen megegyeztek abban, hogy a szlovákok átnyújtják jogi kifogásaikat, s ezeket meg fogják vitatni. Németh Zsolt (Fidesz), a parlament külügyi és határon túli magyarok bizottságának elnöke a találkozó utáni sajtóértekezletén hangsúlyozta: míg a szlovákok szerint azzal, hogy a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumát az Országgyűlés saját állandó intézményének tekinti "területen kívüli hatáskört" tulajdonít magának, a magyar álláspont szerint Szlovákia avatkozott be Magyarország belügyeibe tavaly novemberi határozatával.
    A szlovák parlamenti határozat szerint a szlovák törvényhozás elfogadhatatlannak tartja, hogy a Magyar Koalíció Pártjának képviselői részt vegyenek egy másik ország parlamentje, ez esetben az Országgyűlés égisze alatt létrehozott testület, a KMKF munkájában.
    A fórumról a szerdai ülésen elhangzott szlovák nézetekkel összefüggésben Szabó Vilmos, a magyar bizottság szocialista alelnöke az MTI-nek nyilatkozva arra hívta a figyelmet: először fogalmazták meg szlovák politikusok, hogy a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumának (KMKF) létét nem kifogásolják, csak azt nem tudják elfogadni, hogy a fórumot az Országgyűlés saját állandó intézményének tekinti.
    Németh Zsolt, a magyar külügyi bizottság fideszes elnöke és szlovák partnere, Boris Zala a megbeszélés után tartott sajtóértekezleten azt hangsúlyozta, hogy a két ország alapszerződéséhez nem kell hozzányúlni, hanem az abban foglaltakat kell alkalmazni. Mint mondta, "az alapálláson kell változtatni.".
    Egyetértettek abban is, hogy rendszeres találkozókra van szükség - legalább évente egyszer-kétszer, de ezen felül is sor kerülhet erre, ha bármelyik fél kéri.
    A két bizottság úgynevezett problémakatalógust fogadott el azokról az ügyekről, amelyeket a két országban élő kisebbség helyzetében megoldandónak tartanak. Németh Zsolt azt mondta, "a magyarok katalógusa hosszabb, a szlovákoké kicsit rövidebb". A magyar felvetések között a Pátria Rádió vételkörzetének szűkülését, a nyelvhasználati törvény szigorítását, a nemzeti szimbólumok használatát említette.
    Boris Zala, a szlovák társbizottság elnöke szólt arról: "érdekesnek találta" egyik szlovák kollégája felvetését, aki az ülésen azt mondta, könnyebben lehetne továbblépni, ha Magyarország egyszer köszönetet mondana azért, amit a szlovák kormány a szlovákiai magyarságért tett.
    Boris Zala kérdésre válaszolva kitért arra is, hogy a kisebbségek parlamenti képviselete Magyarországon nem megoldott. Németh Zsolt erre úgy reagált, hogy ez valóban fontos feladat, megoldásához meg kell változtatni a választójogi rendszert. Hozzátette: Szlovákiában sincs garantált parlamenti képviselete a kisebbségeknek.
    A két politikus arról is beszélt, hogy a gazdasági válság körülményei között a kisebbségek nem lehetnek a megszorítások kárvallottjai, ezért mind a magyar, mind pedig a szlovák külügyi bizottság országa kormányához fordul, azt kérve, ne vonjanak el forrásokat magyarországi szlovákoktól, illetve a szlovákiai magyaroktól.
    A dunaszerdahelyi eseményekre vonatkozó kérdésre Boris Zala úgy válaszolt: ebből nem kellene nemzetiségi kérdést csinálni, mert a szlovák rendőrség zavargás esetén mindenkivel szemben egyformán lép fel. Németh Zsolt ugyanakkor úgy vélte, Dunaszerdahely azt bizonyítja, hogy nem működik a két ország közötti párbeszéd. Ebben az ügyben "eléggé nyers válaszokat kapott" Magyarország - mondta.
    Az MTI kérdésére, hogy a rendszeres találkozókon túl sikerült-e a konfliktusmegelőző, -kezelő mechanizmusról megállapodni, a szlovák bizottsági elnök azt hangsúlyozta, hogy a konfliktuskezelés nem a parlamenti bizottságok, hanem a kormányok hatásköre. Ehhez a Gyurcsány Ferenc magyar és Robert Fico szlovák miniszterelnök első találkozóján áttekintett 14 pontos lista jó alapot jelent - fűzte hozzá.
    A szélsőségességgel összefüggésben megegyezett a két bizottság álláspontja abban, hogy fel kell ellene lépni parlamenten belül és kívül, kormányon belül és kívül - közölte Németh Zsolt. Úgy fogalmazott: "nem engedhető meg, hogy a kisebbségi társadalmak attól szenvedjenek, hogy szélsőséges politikusok az ő kárukra növeljék népszerűségüket". Eljött az ideje, hogy "a társadalom kivesse magából a szélsőséges politikusokat", s akkor a feszültség kisebbségi ügyekben is csökken majd - fűzte hozzá.
    Egyetértés volt a találkozón abban is, hogy a kétoldalú kapcsolatokon túl egyeztetésekre van szükség a keleti partnerség, az energiabiztonság, az Európai Unió bővítése, a Nyugat-Balkán helyzete és transzatlanti kapcsolatok témájában.
    A megbeszélést - Szabó Vilmos tájékoztatása szerint, nyugodt, higgadt légkör jellemezte.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?