<p>A választások után tudni fogjuk, kik lesznek új képviselőink a törvényhozásban. Na de milyen lesz a további menetrend? Politikai naptárunk következik.</p>
Ma lejár a képviselők mandátuma
150 képviselőt küldünk ma a parlamentbe, akik a következő négy évben meghatározzák a mindennapjainkat. Időrendbe szedtük a következő választási időszak várható főbb eseményeit.
Március 5. – Lejár a 2012-ben megválasztott parlamenti képviselők mandátuma.
Március 6. – Az Állami Választási Bizottság kihirdeti a parlamenti választások hivatalos végeredményét.
Április 5. – Eddig kell összehívnia a köztársasági elnöknek az új parlament alakuló ülését. Ha ezt nem teszi meg, az új parlament magától is összeül ezen a napon. Az alakuló ülés helyét és idejét az előző választási időszakban választott házelnök jelenti be. Az alakuló ülésen az új képviselők leteszik a képviselői esküt, megválasztják a bizottságok tagjait, létrehozzák a frakciókat, és megválasztják a házelnököt és helyetteseit.
Március-április – A parlament alakuló ülése után a kormány beadja lemondását, funkcióját azonban az új kormány megalakulásáig betölti.
Kb. május 5-ig – Az új kormány kinevezése után harminc napon belül benyújtja a parlamentnek a kormányprogramot, és bizalmat szavaztat magának a parlamenttel. A kormányt a köztársasági elnök nevezi ki, azt már nem szabályozza sem az alkotmány, sem a törvények, ezt mennyi időn belül kell megtennie. Azt sem szabályozzák írott jogszabályok, kit kell kineveznie miniszterelnöknek, mindössze azt, hogy miniszterelnök és kormánytag bármelyik szlovák állampolgár lehet, aki megválasztható a parlamentbe. Itt csak a hagyomány a döntő, a köztársasági elnök a választások legerősebb pártját szokta felkérni a kormányalakításra. Az azonban már többször előfordult (1998-ban és 2002-ben), hogy nem a választások győztese, vagyis a legtöbb mandátumot szerzett párt alakított kormányt, hanem a második helyen végzett párt.
2017 – Az új parlamentre és kormányra számos feladat vár, köztük fontos köztisztviselői funkciókba fognak kinevezni embereket. 2017-ben új vezetőt jelöl a kormány a Statisztikai Hivatal élére, a kormány javaslatára új elnököt választ a parlament a közbeszerzési hivatal élére, új elnököt nevez ki a kormány az egészségügyi felügyeleti hivatal élére, és tisztújításra kerül sor a közmédiában – itt is a parlament választ.
2019–2020 – 2019 júniusában jár le a Nemzetbiztonsági Hivatal igazgatójának mandátuma, utódját 7 évre választja meg a parlament. Az egyik állami hírügynökség, a közéleti szempontból nem elhanyagolható súlyú TASR igazgatójának széke is megüresedik, az ő utódját a TASR igazgatótanácsa választja meg, ide viszont öt tagból négyet a parlament választ. Még a következő választások előtt új vezető kerül a közlekedési hivatal élére, a kormány javaslatát a parlamentnek kell jóváhagynia. 2019-ben az egyik legkomolyabb feladat, ami a parlamentre vár, kilenc új alkotmánybíró megválasztása – az ő kinevezésük 12 évre szól.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.