A szigorítások érintik az éttermeket, a boltokat, a hoteleket és a síközpontokat is.
December 21-től az úgynevezett lockdown, vagyis az országos lezárás egy enyhébb változata lép életbe Szlovákiában – jelentette be Igor Matovič miniszterelnök a kormány szerdai ülése után.
A központi válságstáb kedden késő estig tárgyalt, ott született meg a döntés a lockdownról, amelyet aztán szerdán a kormány is jóváhagyott. Az új intézkedések közül az első már péntektől életbe lép, ennek értelmében a vendéglátóipari egységeknek be kell zárniuk a nyitott teraszokat, vagyis a továbbiakban már csak az ablakon adhatják ki az ételt.
December 14-től, vagyis jövő hétfőtől szigorodnak a hotelekre és a síközpontokra vonatkozó előírások. Andrej Doležal (Sme rodina) bejelentette, hogy a síszezont nagyjából sikerült megmenteni, hiszen a központokat ezek után sem kell bezárni, viszont a látogatóknak szüksége lesz egy 72 óránál nem régebbi negatív teszteredményre. A maszkviselet kötelező lesz, a hotelek beltéri helyiségeiben pedig tilos lesz az ételek és az italok fogyasztása.
További fontos változtatás, hogy december 21-től ismét bezárják a boltokat, már csak azok maradhatnak nyitva, amelyek a legalapvetőbb szükségleteket szolgálják ki (vagyis az élelmiszterboltok, drogériák, gyógyszertárak). Ugyanekkor kezdődik meg a téli szünet az iskolákban, vagyis a lakosság mobilitása emiatt természetesen is csökkenni fog.
December 28-tól tesztelni kezdenek azokban a cégekben, ahol az alkalmazottak száma meghaladja az 500 főt. A tesztelést a gazdasági minisztérium segítségével oldhatják meg.
Matovič szerint a lockdownt három hétre tervezik, ám ha egyes járásokban továbbra is rossz lesz a helyzet, ott érvényben maradnak az intézkedések. A kormányfő kiemelte, hogy a többi ország intézkedéseihez képest ez egy enyhébb lezárás, hiszen a szabad mozgást nem korlátozzák. Ennek köszönhetően a karácsonyi látogatásoknak sem kell elmaradniuk, a járások határait nem tervezik ellenőrizni. Marek Krajčí (OĽaNO) egészségügyi miniszter szerint azonban a lényeg, hogy továbbra is mindenki óvatos legyen.
Matovič: Vesztettem
Igor Matovič szerda esti sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, elvesztette a harcot Zuzana Čaputová köztársasági elnök ellen. A kettejük közti vita az utóbbi napokban az országos tesztelésről szólt. Az államfő ugyanis úgy vélte, hogy a tesztelés következő fordulóit nem kellene kötelezővé tenni, a kormányfő viszont nem támogatta az önkéntes alapú mintavétel ötletét, mert elmondása szerint a tömeges szűrés harmadik fordulója bebizonyította, hogy nincs értelme. A miniszterelnök azonban továbbra is kitart álláspontja mellett, miszerint a kötelező tesztelés még mindig kevésbé lett volna fájdalmas megoldás, mint a most elfogadott intézkedések.
Sulík: Elég a káoszból!
Richard Sulík (SaS) miniszterelnök-helyettes és gazdasági miniszter a kormányülés előtt bírálta Igor Matovič kommunikációját, elmondása szerint a kaotikus járványkezelés egyáltalán nem segít az ország helyzetén.
„Szívesen látnék egy tervet, amely megmutatja, hogyan járjunk el a közeljövőben, valamint hogyan másszunk ki a válságból”
– közölte az SaS elnöke.
Hozzátette: a napról napra történő döntéshozatal nem hatékony, ezt az utóbbi 3 hónap bebizonyította.
„Az előreláthatóság mértékének jóval magasabbnak kellene lennie. Nem tudjuk ma, hogy mi lesz holnap. Ez így nem működik jól”
– mondta Sulík, aki saját maga is benyújtott egy járványkezelési tervet a központi válságstáb elé, amelyet végül nem fogadtak el.
A gazdasági miniszter régóta hangsúlyozza, hogy a problémát regionális szinten kellene kezelni, ezért a tervében egy úgynevezett járványügyi jelzőlámpával számolt. Ennek lényege, hogy azokban a járásokban, ahol súlyos a járványhelyzet, komolyabb intézkedéseket vezetnének be, akár lockdownt is, viszont semmiképpen sem országos szintű szigorításokat.
Marek Krajčí szintén hasonló koncepcióval állt elő, ám elmondása szerint csak akkor kezdődhet meg a járványügyi szemafor használata, ha az ország átesett a lockdownon.
Kivéreztetik a vendéglátóipart?
Ennek eredményeként tehát azokban a járásokban is zárva lesznek az éttermek teraszai, ahol a járványhelyzet kevésbé súlyos. Richard Suílk szerint ez hatalmas hiba.
„Az intézkedéseket ilyen formában az éttermeink célzott likvidálásának tartom”
– fogalmazott a miniszter a szerdai kormányülés előtt.
Matovič Sulík kijelentésére úgy reagált, a gazdasági miniszternek a médián keresztüli üzengetés helyett inkább részt kellene vennie a központi válságstáb ülésein.
A vendéglátóipari egységek tulajdonosai már jelezték, hogy az efféle szigorítás a csőd szélére küldheti őket. Ezen a héten több étteremtulajdonos is kinyitotta az éttermét, ezzel jelezve a kormánynak, hogy a helyzet tarthatatlan. Ján Mikas országos tiszti főorvos szerint azonban nincs más választás, mert a teraszok a járvánügyi helyzet szempontjából komoly kockázatot jelentenek.
Krajčí a kórházakat félti
Míg a gazdasági miniszter inkább a vállalkozók érdekeit tartja szem előtt, addig Marek Krajčí inkább a kórházak és az egészségügyi dolgozók helyzetéért aggódik. A legfrissebb adatok alapján jelenleg 2083 személyt kezelnek kórházban, többet, mint korábban bármikor. Az egészségügyi miniszter szerint a számuk a közeljövőben még inkább növekedni fog.
„Remélhetőleg nem túl gyors tempóban”
– jegyezte meg Krajčí, aki korábban többször is leszögezte, hogy a járványgörbe megfordult, így a közeljövőben szükség lesz olyan intézkedések bevezetésére, amelyek csökkentik az emberek mozgását
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.