<p>Hedvig csak haladékot nyert azzal, hogy a nyitrai járásbíróság elutasította az ügyész intézeti pszichiátriai megfigyelésre vonatkozó javaslatát. A bíró egyelőre korainak és indokolatlannak látja, hogy elmegyógyintézetbe küldje a fiatalasszonyt, ugyanakkor úgy véli, nem tagadhatja meg a szakértőkkel való kommunikációt.</p>
Korai, de nem kizárt Hedvig intézeti megfigyelése
Az ügyész három napon belül panaszt tehet a döntés ellen, ez esetben a kerületi bíróság dönt. Az intézeti megfigyelést elutasító határozatában a bíró kifejti, hogy a megbízott szakértők még nem merítettek ki minden lehetőséget. Ismételten meg kell próbálniuk ambuláns keretek között kivizsgálni Malina Hedvig lelkiállapotát, enélkül ugyanis azt sem tudják megállapítani, szükséges-e a kórházi megfigyelés. Az ügyészt arra figyelmezteti a bíró, hogy ha a vádlott ügyvédei akadályozzák a szakértői vizsgálatot, bírsággal sújthatók: „A szakértőknek ismételten próbálkozniuk kellett volna kivizsgálni a vádlottat, és ha ez a kísérlet az ügyvédek nem szokványos viselkedése miatt ismét meghiúsult volna, az ügyésznek figyelmeztetnie kellett volna őket a bírság lehetőségére.” „A vádlott lelkiállapotának intézeti megfigyelésére nem elegendő ok, hogy egyszer visszautasítja az ambuláns kivizsgálást. Csak akkor indokolt, ha a szakértők megállapítják: ambuláns kivizsgálás alapján nem tudnak megbízható következtetéseket levonni azzal kapcsolatban, milyen lelkiállapotban volt a támadás idején” – áll a határozatban.
A két pszichiáter, akinél június 5-én járt Hedvig, azért kérte pszichológus bevonását, mert úgy látták, a vádlott lelkiállapotára vonatkozó kérdések nem rájuk tartoznak. Július 3-án Hedvig a pszichológushoz is elment, de ott sem volt hajlandó megszólalni. A bíró szerint ismételten be kell őt idézni, mert a szakértői vizsgálatot nem akadályoztathatja. Hedvig ügyvédje, Roman Kvasnica azonban továbbra is kitart azon véleménye mellett, hogy védence vádlottként nem köteles vallomást tenni. A Büntető perrendtartás 145. paragrafusára hivatkozik, amely kimondja, hogy „szakértő javaslatára elrendelhetők olyan bizonyítási eljárások, amelyekre szükség van a szakvélemény elkészítéséhez. Az ilyen bizonyítási eljárásnál jelen lehet a szakértő, és kérdéseket tehet fel a kihallgatott személyeknek”.
Kvasnica szerint maga a szakértő nem hallgathatja ki a vádlottat, főleg anélkül nem, hogy előre felvilágosítaná a jogairól. „A vádlottnak pedig jogában áll hallgatni. Mi nem tudjuk, mivel vádolják Hedviget, tehát azt sem tudhatjuk, melyik kérdés vonatkozna védencem lelkiállapotára és melyik a támadásra, végül pedig mit használnának fel ellene” – magyarázza az ügyvéd. Meggyőződése, hogy az ügyészség arra akarja használni a pszichiátriai vizsgálat eredményeit, hogy újabb támadást indítson Hedvig ellen a médiában. „Védencem beszámíthatóságával kapcsolatban bírósági meghatalmazás nélkül is levonta a maga következtetéseit Peter Labaš. Ez az egész csak arra szolgál, hogy az ő állításait igazolják. Mi továbbra is megjelenünk minden idézésre, nem akadályozzuk a vizsgálatot, de senkivel sem fogunk kommunikálni, akit a főügyészség jelenlegi vezetése választ ki” – mondta.
A következő hetekben Hedviget valószínűleg újra beidézik ambuláns kivizsgálásra. Ha továbbra sem áll szóba a szakértőkkel, az ügyész ismételten javasolhatja elmegyógyintézeti megfigyelését. Ugyanezt az ügyészség fellebbezése alapján is elrendelheti a kerületi bíróság. Ez esetben Hedvig köteles lesz bevonulni a kijelölt intézetbe, mert ha nem teszi meg, 1650 eurós bírságot róhatnak ki rá. A megfigyelés két hónapig tart, a szakértők kérhetik egy hónappal való meghosszabbítását. A pszichiátriai intézetekben a megfigyelés alatt levő vádlottakat nem őrzik, de nem hagyhatják el az intézményt. Roman Kvasnica még júniusban figyelmeztette az ügyészséget, hogy ha elrendelik védence intézeti megfigyelését, ő is bevonul vele, mert ügyvédként jogában áll mellette lenni. Ha Hedviget hónapokra elmegyógyintézetbe zárják, két gyermekét – egy négyéves kislányt és egy kétéves kisfiút – kell otthon hagynia.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.