<p>Pozsony. A fővárosaik fellélegezhettek, a bősiek megkapták telibe, a komáromiakhoz ma érkezik a legtöbb víz a Dunán. A folyam a hétvégén elhagyja az országot, egyelőre úgy néz ki, jelentősebb károk nélkül. Magyarországon rekordmagasságú lesz a víz, ám Budapest vélhetően megússza az árvizet.</p>
Komáromban már csúcsot döntött a megáradt Duna
ÖSSZEFOGLALÓ
Csütörtök estétől folyamatosan apad a Duna a fővárosban, a rendkívüli helyzetet ennek ellenére csak a hétvége után fogják visszavonni, mivel az átszivárgó talajvíz még sok helyütt gondot okozhat. Továbbra is fennáll a veszélye annak, hogy Pozsonyban lezárják a forgalmas Einstein utcát.
A Duna a fővárosban 1030 centiméteren tetőzött csütörtök este, tehát majd 40 centivel túllépte a 2002-ben mért rekordot. Az illetékesek szerint az apadás után hamarosan egy másik pusztításra is fel kell készülni, mégpedig a szúnyogok inváziójára – az idei állítólag minden eddiginél nagyobb lesz, pont az árvíz miatt. A Közegészségügyi Hivatal tájékoztatása szerint 2-3 héttel az áradás levonulása után szaporodnak majd el szúnyogok ott, ahol kiömlött a Duna.
A folyó áradása egyébként nem ijesztette meg a pozsonyiakat, a magas vízszint turistaattrakcióvá vált. Még tegnap is tolongás volt a rakpartokon és a hidakon, emberek ezrei fényképezték a Dunát.
Komárom felkészült
Tegnap már Bős magasságában tetőzött a folyó, ám a Dunaszerdahelyi járásban nem veszélyeztette a lakosságot. „A töltés magassága megfelelő, még ha egy métert emelkedik is a Duna vízszintje. Gondot inkább a vízátfolyások és a feltörő belvíz okoz” – nyilatkozta Richard Kmeť, a helyi válságstáb elnöke. Medvénél késő este 10 méter magasság körül tetőzött a folyó. A körzetben tartózkodott Robert Kaliňák belügyminiszter is, aki elmondta: 400 szivattyú vár bevetésre a Duna menti falvakban, ha feltörne a belvíz, azonnal szivattyúzni kezdenek.
Komáromban az előzetes várakozások ellenére a Duna szintje megdöntötte a 2002-es csúcsot. Már a ma várt tetőzés előtt: este 863 cm volt. Fekete György, a vízgazdálkodási vállalat komáromi igazgatója elmondta: a városban mindenütt a megfelelő magasságig elzárták és több ezer homokzsákkal megerősítették a beton védőfal kivezető nyílásait.
A nap folyamán a rendőrség hivatalosan cáfolta azokat a híreszteléseket, miszerint Komáromban és Párkányban le kell zárni a Duna-hidat. Ugyanakkor arra kérnek mindenkit: akinek nem feltétlen muszáj, ne lépje át a határt, a bámészkodók pedig néhány fotó kedvéért ne sétáljanak a hidakon. Párkányban mobil gátakkal erősítették meg az árvízvédelmi falat. A gát magassága 880 cm, a hétvégén 820 centin kellene tetőznie a folyónak.
Budapest védett
Magyarország, Csehország és Németország van ezekben a napokban igazán bajban az árvíz miatt. Magyarországon gőzerővel folyik a védekezés közel 800 kilométer hosszan, a legrosszabbra is fel kell készülni. Budapesten 895 centiméter körül várják a Duna tetőzését hétfőn. Tarlós István budapesti főpolgármester szerint a magyar főváros 930 centiméteres vízállásig védett.
Igaz, hogy Csehországban már apadnak a folyók, de rendkívül rossz az időjárás-előrejelzés: a hét végén újabb intenzív esőzésekre számítanak az ország számos régiójában, ezért nem bonthatják a gátakat. Csehországban közben tízre nőtt a halálos áldozatok száma. Tegnap este Berlinben bejelentették: már több száz kilométer hosszú árhullám alakult ki az Elba németországi szakaszán, a hatóságok elhúzódó védekezésre számítanak, a gátak erősítésén több mint százezren dolgoznak. Több helyütt gátszakadástól is tartanak. Árvízi híreink a 2., 3. és a 6. oldalon. (dem, MTI, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.