<p>Újabb adminisztratív eszközt vezetne be a szociális ügyi minisztérium a munkanélküliség „csökkentésére”. A munkaügyi hivatalok a készülő törvényjavaslat alapján azokat is kihúzhatnák a nyilvántartásból, akik nem tartják be a munkaügyi hivatalokkal kötött írásbeli megállapodást.</p>
Kiszórnák az állástalanokat
Pozsony |
A napokban fejeződött be a tárcaközi egyeztetés a foglalkoztatási törvény módosítási javaslatáról, amely ugyan több újabb támogatást is bevezet, de egyben szigorítja a munkanélküliek nyilvántartását is. A javaslat szerint a munkaügyi hivatalok kihúzhatják a munkanélküliek közül azokat az embereket, akik nem tartják be a hivatallal kötött megállapodást, annak feltételeit, és ezt nem tudják megfelelő, „alapos okkal” alátámasztani. „Ezzel a módszerrel szeretnénk biztosítani a munkanélküliek aktív részvételét az aktív foglalkoztatási intézkedések betartásában” – indokolja a módosítást a munkaügyi hivatal. Azt várhatóan a munkaügyi hivatal dönti majd el, hogy mit tekint „alapos oknak”. Az intézkedés ellen tiltakozott a Szakszervezetek Szövetsége (KOZ): „Javasoljuk olyan ellenőrző mechanizmusok bevezetését, amelyek megakadályozzák, hogy ez az intézkedés a munkanélküliség mesterséges csökkentését szolgálja. Korábban már felmerült, hogy a munkaügyi minisztérium adminisztratív intézkedésekkel próbálja csökkenteni a munkanélküliséget, kihasználva az azonnal rendelkezésre álló és a valós munkanélküliség közti különbséget. Az előbbibe ugyanis nem számítanak bele azok a munkanélküliek, akik táppénzen, átképzésen vannak, vagy például azok a pályakezdők, akik valamelyik állami intézményben dolgoznak gyakornokként. Ezzel a módszerrel néhány tized százalékpontot is lehet javítani a hivatalos munkanélküliségi adatokon. Most azonban teljesen kizárhatnák a nyilvántartásból azokat, akik például néhány alkalommal nem vettek részt a nekik ajánlott tanfolyamon. A törvényjavaslatot kiegészítené a pénzügyminisztérium is, szeretné ugyanis látni, hogy az aktív foglalkoztatáspolitika valóban eredményes. Arra kötelezné a munkaügyi hivatalt, hogy évente egyszer részletes jelentésben bizonyítsa az aktív foglalkoztatási intézkedések eredményességét és hatékonyságát, lebontva ezt az egyes tanfolyamok és képzések eredményességére, a résztvevők elhelyezkedési mutatói alapján. (lpj, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.