Szlovákiában nem tartjuk teljesen normálisnak a csalást, de továbbra is nagyon toleránsak vagyunk vele szemben, a lakosság közel fele pedig úgy véli, nem éri meg becsületesnek lenni – derül ki a Focus közvélemény-kutató ügynökség legújabb felméréséből.
Kiábrándultunk a becsületes életből
A közvélemény-kutatás az Állítsuk Meg a Korrupciót Alapítvány (Zastavme korupciu) megrendelésére készült, az adatgyűjtésre áprilisban, több mint ezer 15 évnél idősebb személy bevonásával került sor. Az eredmények azt mutatják, a megkérdezettek 48%-a szerint nem érdemes tisztességesen viselkedni Szlovákiában. „A csalás iránti alacsony tolerancia a korrupcióellenes harc alapja” – figyelmeztetnek az alapítvány munkatársai, akik elsősorban azt vizsgálták, milyen az emberek hozzáállása az iskolai csaláshoz.
Puskázással indul
Kiderült, a válaszadók 13%-a egyáltalán nem tartja gondnak, ha valaki puskázik a dolgozatírás közben, a megkérdezettek egyharmada szerint pedig csak „kis problémáról” van szó. Az utóbbi csoport 86%-a úgy véli, ez nem olyasvalami, amivel foglalkozni kellene. „Az apró csalások később korrupciós viselkedéshez vezethetnek. Ha a diák megszokja a másolást, mert azt hiszi, az normális, nagy a valószínűsége, hogy később is hasonlóképp gondolkodik majd, és ellopja a diplomamunkát” – véli Zuzana Vasičák Očenášová, az alapítvány szakértője.
Szkeptikus fiatalok
Mindössze a lakosok 52%-a érzi úgy, hogy Szlovákiában érdemes becsületesen élni. Az idősebb korosztályban magasabb azok aránya, akik fontosnak tartják az erkölcsös viselkedést. A felmérésből megtudtuk azt is, az emberek 53%-a gondolja azt, hogy a fiatalok nem hajlandóak kenőpénzt adni azért, hogy bekerüljenek az egyetemre. Az iskolai csalás normalizálása és a becsületes magatartásról való lemondás a felmérés résztvevőinek felénél jelent meg, méghozzá főként a fiatalabb korosztályra volt jellemző. „Annak érdekében, hogy a következő generáció ne helyeselje a csalást és a korrupciót, csökkentenünk kell ezt a számot. A projektünk ennek az egyik módja” – tette hozzá Očenášová, majd kiemelte: „Amíg ez nem változik, addig lépten-nyomon találkozni fogunk a korrupcióval. Ezért is készítettünk egy felhívást, hogy a középiskolák bekapcsolódjanak egy pályázatba, amely segíthet”. Elindult a Férovka néven ismert program második szériája, mely célja a középiskolás diákok értékrendjének befolyásolása. A tanárok és a diákok támogatást igényelhetnek olyan kezdeményezésre, mely célja a kisebb csalások megelőzése, az erkölcsi dilemmák orvoslása és egyéb problémák korrekt megoldása az iskolában. Jelentkezni május végéig lehet, bővebb információt pedig a www.naferovku.sk weboldalon találnak az érdeklődők.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.