<p>A hétfőn este meggyilkolt Ernest Valko jogász közvetlenül halála előtt állítólag kolleganőjével telefonált. Arra panaszkodott, hogy a házban erős acetonszagot érez. Biztonsági szakértők szerint a bűnözők gyakran használnak acetont a nyomok eltüntetésére, vagy arra, hogy áldozatuk – mit sem sejtve – kinyissa az ablakokat a szellőztetés miatt, így a tettes könnyebben bejut a házba.</p>
Ki akarta eltenni láb alól Valkót?
A hatóságok továbbra sem hajlandóak bővebb tájékoztatást adni az esetről, a belügyminisztérium tegnap sajnálatosnak nevezte a média találgatásait.
Egyre gyakrabban hallani, hogy a gyilkosság Valko egyik legnagyobb peres ügyével, a Tipos üggyel volt összefüggésben, amelyben az állami céget 60 millió eurós kártérítés fenyegeti. A Tipos képviseletét a bíróságon a múlt héten lemondta a társaság saját ügyvédje, s minden jel arra utalt, hogy Valko kapja meg az esetet.
Ducký-váltók
Másik feltételezett indítékként a Ducký-váltókat emlegetik. Itt a szálak a cseh alvilághoz vezetnek. Épp Valko volt az, aki elérte, hogy az államnak ne kelljen körülbelül 7,5 milliárd cseh koronát kifizetnie 21 váltóért, amelyeket a volt gazdasági miniszter, Ján Ducký írt alá. A hátralevő négy váltóról viszont nem született döntés, s egyes források szerint Valko feladata volt előkeresni a váltókat, s megsemmisíteni ezeket, vagy úgy előkészíteni a pert, hogy az országnak ebben az esetben se kelljen fizetnie.
Az ügyvédet a váltók miatt Csehországban is ismerték, hiszen többségüket cseh társaságok és bankok vásárolták fel. A helyi alvilág állítólag többször tudtára adta, hogy nem kívánatos személy az országban. Valko viszont nem futamodott meg. Az első nagy váltócsomagot a cseh Union bank vásárolta fel 340 millió cseh korona értékben a Sezooz Group társaságtól. Ennek hátterében Roman Zubík állt, akit később gazdasági csalásokért 8 és fél év börtönbüntetésre ítéltek. Az első „váltópert” 1999-ben kezdte tárgyalni a cseh bíróság.
Grendel Gábor, a belügyminisztérium szóvivője tegnap lapunknak elküldött állásfoglalásában közölte: minden feltételezett indíték jelenleg csak a találgatás szintjén van. „Ha elemzőknek, vagy biztonsági szakértőnek információjuk van az esetleges indítékról, akkor azt elsősorban a hatóságoknak kellene elmondaniuk, és nem a sajtónak. Elsősorban a tényeket kell tiszteletben tartaniuk azoknak, akik ilyen esetekkel kapcsolatban nyilatkoznak” – fogalmazott Grendel.
Nem volt kamerarendszer
Időközben arra is fény derült, hogy a házon nem volt biztonsági kamerarendszer, csupán videotelefon a bejárati kapun. A kerítést viszont bárhol könnyedén át lehet mászni. A ház a Profi Security biztonsági cég rendszerére volt rákapcsolva, a cég képviselői viszont nem hajlandóak elárulni, hogy kaptak-e riasztást a gyilkosság estéjén, vagy sem.
Két polgári aktivista egyébként ma estére Ernest Valko emlékére felvonulást szervez a fővárosban. A megmozdulás a Felvonulás a demokráciáért címet viseli, s délután öt órakor kezdődik a fővárosi Hviezdoslav téren a Nemzeti Színház történelmi épülete előtt. „Ezzel a felvonulással akarjuk kifejezni felháborodásunkat Ernest Valko tragikus halálával kapcsolatban, s meg akarjuk mutatni, hogy nem tűrjük az országban ezeket az alvilági módszereket” – írta lapunknak elküldött nyilatkozatában az egyik szervező, Miroslav Dragun.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.