Két szoknya, két nadrág

<p>Micsoda nő ez a férfi!</p>

SZÉL JÁNOS

A történet is csak annyi: egy szoknya, egy nadrág. Sóvári Péter, az ismert színész féltékeny lesz, amikor Borsai, a hozományvadász (ál)gróf csupán szórakozásból kikezd a Sóvári által kiszemelt kóristalánnyal, Pintér Ibolyával, és argentin milliomos özvegynek öltözve bosszút áll a férfin. Azután megérkezik az igazi Dulcinea is, de az már csak hab a tortán. December ötödikétől a komáromi Selye János gimnázium és a városi művelődési központ GIMISZ Színpada játssza Barabás Pál – Fényes Szabolcs zenés vígjátékát, Kiss Péntek József rendezésében. Csupa vidám, életrevaló kamasz komédiázik Latabár Kálmán, Turay Ida, Mihályi Ernő, Csortos Gyula, Csikós Rózsi, Vessely Pál hajdani szerepeiben. A főpróba után jártunk a diákok öltözőjében.

Imádja a fehér köpenyt

Hrabovský Péter, a IV C. diákja játssza Latabár Kálmán legendás szerepét, Sóvári Pétert, aki után sóvárognak a nők. Nem először áll színpadon. Tizenhárom évesen szerepelt A sonkádi Egyed gazda című mesejátékban, melyet Gál Tamás színművész rendezett. „Szeretem a színpadot, most is tagja vagyok egy magántársulatnak. A gimnáziumban a négy év során arra vártam, hogy jöjjön végre a Szerep” – mondja a kamasz. Most megérkezett. Ráadásul kettő az egyben. A nagy színész – nadrágban, az ál Dulcinea Juarez – szoknyában. De még milyen szoknyában! „Pillanatok alatt fel kell kapnom Dulcinea estélyi ruháját. Most már van fogalmam arról, milyen nehéz a nőknek, amikor valahová készülődnek. Harisnya, magas sarkú cipő… Na, az a halálom!” – sóhajtja. A magas sarkú cipőt Spátay Adrianna tanárnő hozta neki. Kicsi lett. A diáknak negyvenhetes lába van, a tanárnőé negyvenegyes. Nagyon nyomta a lábát. „Ha tudná, mekkora örömmel vetem le az előadás vége felé a színpadon!” – nevet Hrabovský Péter, aki mégsem színésznek készül. Orvos szeretne lenni, mint a nővére, aki sebész. „A fehér köpeny a mindenem. Kiskorom óta arról álmodom, hogy egyszer majd viselhetem” – így az Egy szoknya, egy nadrág főszereplője.

„Ki kellett lépnem

a hétköznapokból”

Domonkos Emese, a IV. D osztály diáklánya naiv Pintér Ibolya. „Eleinte nehéz volt beleélnem magam a szerepbe, megpróbáltam, most már jól megy. Nehéz eljátszani, ki kellett lépnem a hétköznapokból. Ibolya butuska nő, aki szereti, ha a férfiak körbeugrálják. Két férfit is sikerül magába bolondítania” – mosolyog a lány, aki Alistálból jár be a komáromi Selye János Gimnáziumba. Színházközelbe a Gimisz Színpadban került. Játszott A holdbéli csónakos című zenés mesejátékban és egy ’56-os verses-dalos összeállításban. „Meglepetés volt számomra, hogy Kiss Péntek József rendező engem választott az egyik főszerepre” – mondja boldogan. Jelenleg zongorázni és orgonálni tanul, több kórus tagja. Hangja hallható a Firesz Kórusban és az alistáli gyülekezeti kórusban. Ő sem a színészet felé kacsingat, mert ő is orvos szeretne lenni, mint Péter. Tudja, hogy nehéz lesz, de vállalja. Brünn vagy Pozsony a cél. Még nem döntött.

Piacsek, az álgróf

szereti a matekot

Nehéz szerep jutott Hegedűs Attila IV. B osztályos diáknak. Úgy kell eljátszania gróf Borsai Ubult, hogy bármikor lelepleződhet ebben a fergeteges, átöltözős komédiában. Dehogy gróf ő! Piacsek, a hozományvadász, aki a pénzért még a kissé öreg, ám dúsgazdag ál Dulcineának is csapja a szelet. „Piacsek nagy szélhámos, csak játssza a gazdag grófot. Végül mindenki előtt megszégyenül, rendőrök kísérik ki a színről – árulja el Attila, aki Tornáról érkezett Komáromba. – A matematika és a fizika végett jöttem ide tanulni olyan messziről. A matekot Keszegh István tanítja, a fizikát pedig Szakál tanárnő. Több versenyre is jártam. Ötödik, hatodik, kilencedik helyezéseim voltak” – húzza ki magát a diák, akit nem kellett kötéllel húzni a GIMISZ Színpadba, mert szeret színészkedni. Úgy volt, hogy a Portás szerepét kapja, ám a portásjelölt nem énekelt jól, így a rendező szereplőt cserélt. „Mihelyt elhiszem, hogy az vagyok, akit játszom, már nagyon jól érzem magam a színpadon. Addig csak küszködés a szerep. A szövegtudásom rendben van, de ha a másik elkezd akadozni a szövegében, nekem is végem van, és minden kiesik” – vallja be Hegedűs Attila, aki a kassai Tháliában látott először színházi előadást, és menten megtetszett neki a színház miliője. Most neki tapsolnak a nézők, és már alig várja a visszajelzéseket.

Dulcineát kinézte magának

Fülöp Enikőt a IV. D osztályból meghallgatáson választotta Kiss Péntek József rendező az igazi Dulcinea Juares szerepére. „Meghallgatták az énekhangunkat, és szituációs gyakorlatokat végeztünk – magyarázza, és már sorolja is, mi minden volt a teendőjük. – Verseket mondtunk, népdalokat énekeltünk, de helyzetgyakorlatokat is végeztünk. Azután kiosztották a szerepeket, és a próbákon dőlt el, megfelelőek vagyunk-e a feladatra, vagy sem.” Elolvasta a szövegkönyvet, és Dulcineát azonnal kinézte magának. „Illik hozzám ez a szerep. Egy dáma, egy spanyol úrihölgy. A többiek is azt mondták, olyan, mintha rám szabták volna. Igaz, Dulcinea csak a végén jelenik meg, de a bonyodalom körülötte zajlik a darabban. Végül a nő beleszeret a szállodai portásba, és happy end lesz” – meséli a diáklány, aki kislányként Iluskát játszott János vitéz mellett. Most énekelni tanul. Az éneket meg azért szereti, mert alapiskolás korától népdalversenyekre jár. Az Egy szoknya, egy nadrág előadásában a Valami kis szerelem című dalt adta neki a rendező. „Farnbauer Péter stúdiójában énekeltük fel az előadás dalait. A zenei alap már adott volt, de a zenész a hangszínünkhöz igazította a dalokat. Több napig tartottak a felvételek, elosztottuk, ki mikor menjen a stúdióba. Nagyon érdekes az ott folyó munka” – avat be a kulisszatitkokba Fülöp Enikő, az igazi Dulcinea Huares.

Egy szoknya, egy nadrág

Csengel Mónika, a GIMISZ Színpad előadásának dramaturgja a Hamza Dezső Ákos rendezte 1943-as film forgatókönyvét használta alapanyagul. Spátay Adrianna, a rendező munkatársaként biztos pont volt a próbafolyamat feszültebb pillanataiban. Kovács Katalin korrepetítor tanította be a fülbemászó slágereket, amiket Farnbauer Péter stúdiójában énekeltek fel a szereplők. Répás Máté, a Megatánc sztárja egyszerű, de látványos koreográfiákat állított színpadra. Kiss Péntek József pedig a tavalyi hatalmas sikerű Hyppolit után úgy rendezte ismét a Selye János Gimnázium végzős diákjait, hogy csillogó szemmel játsszák ezt a zenés vígjátékot is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?