Trinh Xuan Thanh
Két rendőr látta, hogyan hurcolták fel a vietnami férfit a szlovák kormánygépre
Trinh Xuan Thanh vietnámi állampolgár elrablásával összefüggésben a felügyelő ügyész az ügyirat átvizsgálása után utasítást adott a nyomozónak, hogy indítson büntetőeljárást személyi szabadság korlátozásában való bűnrészesség ügyében. Ezt az információt Michal Šúrek, a pozsonyi Kerületi Ügyészség ügyésze erősítette meg a TASR hírügynökségnek kedden.
Šúrek elmondása szerint az ügyben eddig 22 személyt hallgattak ki azok közül, akiket Denisa Saková (Smer-SD) belügyminiszter feloldott a titoktartási kötelezettség alól. Rajtuk kívül kihallgatták a bejelentőt is.
Az eddigi kihallgatások eredményei alapján a nyomozó a kerületi ügyészség tájékoztatása szerint elvetette Monika T. újságíró és Ivan M. feljelentésének egy részét. Utóbbiak hivatali hatáskörrel való visszaélés, illetve közokirat, hivatalos pecsét vagy hivatalos jelzés hamisítása gyanújával tettek feljelentést.
A Denník N napilap hétfői cikke szerint két rendőr a szlovák nyomozók előtt azt vallotta, hogy látták, hogyan hurcolták fel a szlovák kormánygépre a vietnámi Trinh Xuan Thanht.
Ezek a vallomások a napilap szerint fordulópontot jelentenek a nyomozásban.
Trinh Xuan Thanht a vietnámi titkosszolgálat rabolhatta el tavaly júliusban Németországban, hogy Szlovákián keresztül Vietnámba hurcolja őt. Az emberrabláshoz egy szlovák kormánygépet is felhasználhattak. Az ügy kivizsgálása Szlovákiában és Németországban is tovább folytatódik. Szeptember végén Saková belügyminiszter Berlinben tárgyalt az ügyben német kollégájával, Horst Seehoferrel. A szlovák tárcavezető elmondása szerint a német szövetségi belügyminiszter arról érdeklődött, a szlovák fél milyen lépéseket tett az „állítólagos emberrablás” ügyében. Saková hangsúlyozta: teljes mértékben együttműködnek a nyomozó hatóságokkal, és lehetővé teszik egy német nyomozónak, hogy minden kihallgatáson részt vegyen, amelyet a szlovák fél hajt végre az ügyben.
A szlovák belügyminiszter szerint a két ország az ügyet nem német-szlovák, hanem német-vietnámi és szlovák-vietnámi problémaként kezeli. A német miniszter Saková szerint világosan leszögezte, hogy „a német oldal is kiemelten érdekelt abban, hogy felgöngyölítsék az egész ügyet”.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.