<p>Peter Kažimír pénzügyminiszter felszólalásával kedden megkezdődött a 2015-ös állami költségvetés parlamenti vitája. Írásban eddig 17 képviselő jelezte, hogy felszólal, ezt követően azonban szóban is jelentkezhetnek a képviselők, a vita így több napig is elhúzódhat. </p>
Kažimír: ez az eddigi legjobb költségvetés
Pozsony |
Kažimír szerint a pénzügy által kidolgozott tervezet az eddigi legkiegyenlítettebb költségvetésnek számít, és a kormány az elkövetkező időszakban is mindent megtesz azért, hogy 2017-re a költségvetés kiadásai már ne haladják meg a bevételeket. A tárcavezető szerint ennek érdekében tovább javítják az adóbehajtás hatékonyságát. Az ellenzék már nem ilyen derűlátó. „Több költségvetési tervezetet terjesztettem már be életemben, a most benyújtott büdzsé elolvasását követően azonban kijelenthetem, hogy ez rossz tervezet“ - nyilatkozta Ivan Mikloš, független parlamenti képviselő, volt pénzügyminiszter, aki leginkább azt veti fel a mostani tárcavezetőnek, hogy nem következetes a kiadáscsökkentésben. „A pénzügyminiszter leginkább egy olyan sofőrhöz hasonlítható, aki váltogatva lép rá durván a gázpedálra, majd a fékre“ - állítja Mikloš, aki szerint ez az ország gazdasági növekedését is döcögőssé teszi. Mikloš a tervezet egyik legnagyobb hibájának azt nevezte, hogy a kórházak kiegyenlített gazdálkodásával számol, miközben az intézmények már jelenleg is több százmillió eurós hiányt halmoztak fel. Csak a Szociális Biztosítónak több mint 100 millió euróval tartoznak. A volt pénzügyminiszter szerint csak az egészségügy költségvetéséből mintegy 100 millió euró hiányzik, és akkor még nem beszélt a jelenlegi adósság törlesztéséről. Hasonló hiányt lát az egészségügy költségvetésében a Szlovákiai Kórházak Szövetsége (ANS) is. Marián Petko szerint az idei költségvetésnél 80 millió euróval alacsonyabb, ezen felül a jövő évre tervezett béremelésekre további 20 millió eurót kellene biztosítani. A kormány egyébként az adósságfékre hivatkozva az általa kidolgozott költségvetési javaslatban 1,98 százalékos államháztartási hiánnyal számolt, időközben azonban kiderült, hogy az adósságfék mégsem lép életbe, a parlamentben így több ponton is módosítottak a tervezeten, növelve a kiadásokat. A deficit emiatt elérheti a bruttó hazai termék (GDP) 2,5 százalékát is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.