Az egészségügyi minisztérium a tiszti főorvossal közösen dolgozta ki a módosító javaslatot, ennek értelmében a gyermekekre és a felnőttekre vonatkozó oltási naptár is módosulna. A módosításnál figyelembe vették a lakosság körében végzett, az ellenálló képesség állapotát vizsgáló felmérését is.
Kanyaró: előbb jön az oltás
Az új oltási sémában a legnagyobb változást annak a hármas oltóanyagnak a korábbi beadása jelenti, mely egyszerre véd a kanyaró, a mumpsz és a rózsahimlő ellen. Ezzel a vakcinával most 11 éves korukban oltják be a gyermekeket. Az első oltóanyagot továbbra is 15–18 hónapos korban kapnák meg. „Egy nagyon fontos, elengedhetetlen lépésről van szó a gyermekek egészségének hatékonyabb védelme érdekében” – indokolta a módosítást Andrea Kalavská (Smer-jelölt) egészségügyi miniszter. Hozzátette, jelenleg Európában és Szlovákiában is emelkedik a kanyaróval fertőzött gyermekek száma. „Az MMR vakcina második oltását már most több országban, köztük Csehországban, Szlovéniában, Horvátországban és Olaszországban is az iskolai beíratás előtt kapják meg a kicsik” – magyarázta a tárcavezető. Emlékeztetett arra is, hogy a 2018-ban készített laboratóriumi vizsgálatok alapján a három megbetegedés elleni ellenanyag mértéke csökken az érintett populáció vérében. Míg a 11 éveseknél ez 97,24 százalékos, addig az 5 és 9 éves gyerekeknél 93,46 százalék. „Bár ezek az értékek kielégítőnek számítanak, az Európában és Szlovákiában is egyre gyakoribb megbetegedésekre való tekintettel növelni kell a kanyaróval szembeni védettséget” – közölte Ján Mikas tiszti főorvos azzal, hogy az iskolakezdésre a gyerekek teljes védettséget kapnak a kanyaróval és további két betegséggel szemben is.
Változna továbbá a hepatitis A elleni védőoltás beadásának időpontja is. A tárca azt javasolja, hogy a védőoltást terjesszék ki azokra a két- és ötéves gyermekekre is, akik életkörülménye ezt indokolttá teszi. Például, ha a gyermek lakóhelyén nincs bevezetve az ivóvíz, nincs megoldva a szennyvíz elvezetése és a lakhatási körülményei nem érik el a standardot. Mikas szerint ez a lépés is nagyon indokolt, mert bár a hepatitis A elleni védőoltás nagyon hatékony, a 2018-as felmérés alapján az 1 és 4 év közötti gyermekek védettsége 8,6 százalékos, az 5 és 9 évesek védettsége pedig 15 százalékos.
A 2018-as felmérés arra is rámutatott, hogy a 30–35 év közöttiek 18,8 százaléka nem védett a kanyaróval szemben. Ez annak tudható be, hogy korábban kevésbé hatékony vakcinával oltották be a lakosságot. Az érintetteknek azt javasolja a tárca, hogy egyszeri vakcinával ismételjék meg az oltást. (TASR, ie)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.