<p>A héten valamennyi bejutásra esélyes párt leadta előzetes kampányelszámolását. A könyvelés feltételezhetően messzenem tartalmaz minden kiadást. Magyarázat persze mindenre van.</p>
Ahány párt, annyiféle elszámolás. Atörvény hat tételt ír elő, amelyekkel előzetesen el kell számolni. Az egyik például, hogy a pártok mennyit költöttek aközségekáltal erreacélra elkülönített felületeken elhelyezett plakátokra. Apártokegyrészeitt tünteti fel összes plakátja és óriásplakátja költségét, a többiek viszont ide nullát írnak, s az egyéb költségekben könyvelik el ezeket a kiadásokat. A kommunista párt - egyedüliként - a választási kauciót is kiadásként könyvelteel.
Apártok emellett arra is gyakran hivatkoznak, hogy a kiadások egy részét csak a választások után számlázzák ki, így az előzetes elszámolásban nincsenek benne.„Ezért isnehézkomolyan venni ezeket az elszámolásokat. Érdekesebb lesz a végső elszámolás“ - mondta lapunknak Gabriel Šípoš, a Transparency International Slovakia vezetője. Azt viszont csak másfél hónappal a választások után kell leadni, tehát a választó döntését nem befolyásolja. Ráadásul azok az elszámolások is számos nehezen hihető adatot szoktat tartalmazni.
Eltitkoltösszegek A reális kiadások egy részét ugyanakkor a pártok be se számítják: pl. az egyéni kampányok költségeit, arra hivatkozva, hogy ezeket a jelöltek állják a saját zsebükből. Egy-egy egyéni jelölt óriásplakátja viszont szintén szavazatot hozhat az őt indító pártnak is.
A pártok feltehetően nem minden tételt vallanak be. A bejutásra esélyes pártok közül csak három tüntette fel, hogy közvélemény-kutatásokat rendelt az utóbbi négy hónapban, miközben az ügynökségek szerint a választások előtt szinte mindenki felméreti a választók véleményét. Az ilyen felméréseket könnyű eltitkolni - ellentétben az óriásplakátokkal - mivel, csak belső használatára készülnek. Ugyanilyen érdekesség, hogy a bejutásra esélyesek közül csak három vallott be utazási költségeket (a Smer pl. 52 eurót, az SDKÚ 13 és fél ezret).
Mozgókampánykezdet A kampánytételek ellenőrzését nehezíti az is, hogy a pártok kreatívak a kampányidőszak megkezdésének meghatározásánál is. A 99% párt arra hivatkozva, hogy csak február 18-án kezdődött a hivatalos kampány, korábbi kiadásait nem tüntette fel. Szakértők szerint a 99% eddig már több mint 1 millió eurót költött.
A Híd nyilatkozata szerint a kimutatásba a december 19-e és február 9-e közötti kiadások kerültek be, mivel csak azután lehet szó kampányról, hogy a pártok sorszámokat kaptak. A minisztériumnak küldött elszámolásban ugyanakkor az október 19-e és február 9-e közötti kiadásokról számolt el. „Ha őszintén meg akarom mondani, mennyit költöttem, akkor a választások kihirdetésétől számolom a kiadásaimat, nem pedig akkortól, amikor sorszámot kaptam“ - véli Šípoš.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.