Így kormányozhatna a jobboldal Fico helyett

<p>Csökken a Smer támogatottsága, ha most tartanák a választásokat, 57 mandátumot szerezne. Megnéztük, hogyan alakíthatna kormányt a jobboldal. Játék a számokkal, infografikákon.</p>

Most 83 képviselője van a Smernek, a Focus közvélemény-kutatása szerint csak 57 lenne, ha június elején tartották volna a parlamenti választásokat. Így Ficóék kihagyhatóak lennének a kormánykoalícióból.

A szlovákiai parlament 150 tagú, a többséghez minimálisan 76 képviselőre van szükség. A legkisebb kormánykoalíció 2002-ben alakult, az SDKÚ, az MKP, a KDH és az ANO által alkotott kormány 78 képviselőre támaszkodhatott a parlamentben. Nézzük, most Ficóék kihagyásával hogyan lehetne kormányt alakítani!

A felmérés eredményei alapján, ha a Smer kimarad, akkor a Sieťnek be kell kerülnie. A két pártnak ugyanis együtt 85 képviselője lenne, tehát mindkettő kihagyásával nincs többség. A Focus mérése szerint a parlamentbe nyolc párt jutna be, ha az összes jobboldali összeállna, 93 képviselője lenne.

Ez alkotmányos többség (ahhoz legalább 90 képviselő kell), ám ha a politikusoknak túl soknak tűnne – sok párt egyenlő sok kompromisszum –, akkor egyet még ki lehet hagyni. Többet viszont már nem, hiszen ha csak a két legkisebb párt is esne ki, a maradék jobboldalnak csak 75 mandátuma lenne, ami kevés a kormányzáshoz.

A KDH túl nagynak tűnik ahhoz, hogy kihagyják – nélküle 77 képviselős többség lenne, sem a második Dzurinda-kormány, sem a szintén kis többséggel rendelkező Radičová-kormány nem bírta ki megbízatási idejének végéig. Így gyakorlatilag öt pártot lehetne kihagynia: az Egyszerű Embereket, az SaS-t, az SDKÚ-t, az MKP-t vagy a Hidat.

A jobboldali pártok valószínűleg legszívesebben a kiszámíthatatlan Igor Matovičot és sokszínű brigádját tartanák távol a koalíciótól. Az elmúlt négy év tapasztalatai alapján ez érthető. Az OĽaNO nélkül így nézne ki a koalíció: 6 párt, összesen 80 képviselő, közte 9-9 MKP-s, illetve hidas.

A másik verzió, hogy kihagyják az SaS-t, mondván, túl liberális és egy kormány szétverésében már aktívan közreműködött. Sulíkék nélkül a 6 pártnak 84 képviselője lenne – kényelmes többség. Számbelileg ugyanilyenek lennének az erőviszonyok akkor is, ha az SDKÚ-t hagynák ki a többiek.

A szlovák pártok elvileg forszírozhatják egy magyar formáció kihagyását is – mondván, egy magyar partner is túl sok nekik.

Volt az elmúlt húsz évben számtalan szlovák politikus, aki így gondolta (az egyik legismertebb ilyen indoklás Robert Ficóhoz köthető, aki az SDĽ politikusaként 1998-ban az MKP kihagyását javasolta a koalícióból). Akár az MKP-t, akár a Hidat hagynák ki, a képlet így festene: 6 párt, 84 képviselő. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?