Hol kell majd szlovák földrajzi neveket használni?

Pozsony |

<p>A héten elfogadott nyelvtörvény egyik legkritikusabb pontja az a paragrafus, mely előírja, hogy ezentúl államnyelven – tehát szlovákul is – fel kell tüntetni a hazai helyneveket. Az általunk megszólított jogászok szerint viszont a törvény ezen rendelkezése nem elég egyértelmű, ám abban már most biztosak lehetünk: a minisztérium árgus szemekkel fogja figyelni a „törvénytelen nyelvi megnyilvánulásokat“.</p>

A törvény e leginkább vitatott paragrafusa távolról sem csak a sajtót érinti. Azt viszont minden bizonnyal – az általunk megszólított jogászok egybehangzó véleménye alapján a sajtó nyilvános érintkezésnek számít, így fellebbezés esetén a bíróság valószínűleg helyben hagyná a kulturális tárca által a médiára kimért büntetéseket.

Ugyanígy egyértelmű, hogy ebbe a kategóriába tartoznak a koszorúzások, nyilvános gyűlések, szoboravatások is. A nyilvános rendezvények szónokainak tehát de iure két hónap múlva már szlovákul is használniuk kell a szlovákiai helyneveket.

Kérdéses viszont egy sor, részben nyilvánosnak, részben magánjellegűnek számító esemény sorsa. Az általunk megszólított jogászok nem tudták egyértelműen megmondani, nyilvános érintkezésnek számít-e egy tanítási óra, szülői értekezlet, temetés, esküvő, kávéházi beszélgetés. Kérdéses az is, hogyan kell írni szeptembertől a könyvekben a szlovákiai helyneveket – beleértve a szépirodalmi alkotásokat is. Jogászok szerint a nyelvtörvény idézett paragrafusa nem egyértelmű, bevezet egy kötelezettséget, de nem határozza meg azt a kört, amelyen belül ezt be kell tartani.

„Ha a törvényből hiányzik a nyilvános érintkezés legális definíciója, akkor a jogszabály gyakorlati alkalmazásával problémák lesznek“ – nyilatkozta lapunknak Radoslav Procházka alkotmányjogász. „Vannak esetek, amikor teljesen egyértelműen nyilvános érintkezésről van szó, ilyen például a sajtó, vagy a nyilvános gyűlés intézménye, de problematikus lenne a törvény érvényesítése bizonyos határesetekben“ – fejtette ki Procházka. „Például egy kávéházi beszélgetés, temetés vagy esküvő, még ha ez utóbbiak inkább magánjellegű akciók is“ – tette hozzá az alkotmányjogász. Procházka rámutatott, még ha más törvényekben szerepelne is a nyilvános érintkezés – akár részleges meghatározása –, ha a nyelvtörvény ezekre nem hivatkozik, akkor ez mit sem érhet. „Ha ez ebből a törvényben hiányzik, akkor nem írták meg jól“ – zárta értékelését Procházka.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?