<p>
<p>A közbeszerzési törvény módosításának hiányosságaira mutatott rá csütörtöki sajtótájékoztatóján Solymos László, a Híd frakcióvezetője és Gál Gábor, a párt képviselője.</p>
</p>
Solymos elmondta, hogy a közbeszerzési folyamatok a legkorruptabbak közé tartoznak Szlovákiában. A Szlovákiai Vállalkozói Szövetség (PAS) legújabb felmérése alapján a dotációk és megrendelések odaítélésénél a teljes összeg 15%-a csúszópénzként kerül valaki zsebébe. A legutóbbi Eurobarométer-felmérés szerint a lakosok 80 százaléka komoly problémaként tekint a korrupcióra. „Ezért lenne fontos, hogy a politikusok és a parlament olyan törvényeket és törvénymódosításokat fogadjanak el, melyek minimalizálják a korrupció esélyét” – nyilatkozta a párt alelnöke.
A Híd szerint a törvényjavaslatnak két célt kellene követnie: csökkenteni a korrupciót a közéletben és hatékonyabbá tenni az anyagi eszközök felhasználását, melyeket az állam a közbeszerzések által költ el. A beterjesztett törvényjavaslat azonban szűkíti azon vállalatok körét, melyek bekapcsolódhatnak a közbeszerzési folyamatba és sok esetben eltörli a kifogásemelés lehetőségét, amely a becsületes vállalkozók utolsó mentőöveként szolgál. „A közbeszerzés a belügyminisztériumba lesz központosítva, ami a kiadások csökkentéséhez vezethet, de túl nagy hatalmat ad egyetlen személy, a belügyminiszter kezébe” – tette hozzá Solymos.
A törvényjavaslatnak Gál Gábor elmondása szerint három olyan része van, amely a leginkább problematikus: a beszállító-minősítő rendszer bevezetése, az ún. stratégiai megrendelések bevezetése, valamint korlátozza a beszerzési eljárás törvényességének elbírálását.
„Ez a törvényjavaslat nem vezet sem nagyobb átláthatósághoz, sem a kiadások csökkentéséhez. Tartósít minden negatívumot, ami a jelenlegi törvényben található és növeli a visszaélés lehetőségét” – fejezte be Solymos László.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.