A Covid-19 elleni vakcinák elosztásakor az Európai Uniónak figyelembe kellene vennie az adott ország lakosságának beoltottsági arányát. Az elosztásnál szem előtt kell tartani azt is, hogy mennyi vakcina áll az országok rendelkezésére – mondta Eduard Heger (OĽaNO) miniszterelnök az Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság (EB) elnökével folytatott megbeszélés után.
Heger: A vakcina elosztásánál figyelembe kell venni a beoltottság arányát
Heger szerint az oltás kezdetén jól működött az oltóanyagok közös európai rendelési rendszere. Az Európai Bizottság segített a lehető legtöbbet kihozni a rendszerből. „Ma, amikor azt látjuk, hogy különbségek vannak az egyes országok lakosainak beoltottsági aránya között, meg kell vizsgálnunk az elosztást, ezzel a javaslattal jöttünk Szlovákiából” – mondta Heger. Hozzátette, az egységes piac szempontjából fontos, hogy a tagállamok közösen lépjenek fel a kollektív immunitás eléréséért. Heger szerint Szlovákia ezzel a javaslattal jelezte, hogy aktív országa az uniónak, és keresi a megoldásokat.
A miniszterelnök elmondta, az EB elnöke meghallgatta Szlovákia az oltóanyagok elosztásával kapcsolatos javaslatát. „Az elnök asszony az álláspontok tiszteletben tartását, a vélemények meghallgatását és a közös megoldáskeresést szorgalmazta” – mondta.
Az EU nyitott és egységes piac, az embereknek joguk van itt a szabad mozgáshoz - mondta Heger. „Ezért fontos, hogy a beoltottsági arány hasonló legyen a tagállamokban” – mutatott rá.
A miniszterelnök és Ursula von der Leyen az orosz Szputnyik V vakcináról is tárgyalt. Heger azt mondta, a Szputnyik V megvásárlása a Szlovákiában uralkodó rossz járványügyi helyzetből következett, mert a vakcinák nem érkeztek olyan mennyiségben, amennyire az országnak akkor szüksége volt. „Ebben a szellemben értékelték a lépéseinket” – mondta.
A miniszterelnök kedden találkozott Valdis Dombrovskisszal, az Európai Bizottság ügyvezető alelnökével, Paolo Gentiloni uniós gazdaságért felelős biztossal és Charles Michellel, az Európai Tanács elnökével. Heger délután találkozik Brüsszelben Manfred Weberrel, az Európai Néppárt (EPP) elnökével, David Sassolival, az Európai Parlament (EP) elnökével és Jens Stoltenberggel, a NATO főtitkárával is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.