HASZNOS TANÁCS: Kevésbé védett munkaerő

<p>A munka törvénykönyv 2013 januárjától hatályos módosítása után ugrásszerűen visszaesett a megbízási szerződésre dolgozók száma, mára azonban ismét viszonylag közkedvelt munkavállalási formává vált. Sokan így próbálnak plusz jövedelemre szert tenni &ndash; annak ellenére, hogy az ilyen alkalmazottat kevésbé védi a törvény.</p>

A megbízási szerződéses munkavállalási forma célja, hogy a cégek rendkívüli esetekben – például az idénymunkák idején, nagyobb megrendelések miatt stb. – ideiglenesen plusz munkaerőt vehessenek fel, akik meghatározott, rövidebb ideig kisegítenek, konkrét feladatokat látnak el. Sokan azonban nem így kezelik ezt a formát, néhány munkaadó számára ez olcsóbb munkaerőt, számos munkavállalónak pedig jövedelemkiegészítést biztosít.

2012 végéig a megbízási szerződés viszonylag népszerű munkavállalási forma volt, 2012 decemberében több mint 600 ezren dolgoztak így. Számuk 2013-ban ugrásszerűen 340 ezerrel csökkent, ami összefüggött a munka törvénykönyv 2013 januárjától hatályos módosításával. Emiatt ugyanis megnőtt a fizetendő járulékok és adók mértéke, ezért a cégeknek és a munkavállalóknak azóta kevésbé éri meg ez az alkalmazási forma. Ennek ellenére az utóbbi években nőtt a megbízási szerződések száma, de a korábbi szintet azóta sem érte el. A szociális ügyi minisztérium állítólag számolt a visszaeséssel, sőt állítja, hogy ez volt a cél. Sokan visszaéltek ezzel a munkavállalási formával, és a csalóktól akarták megtisztítatni a munkaerőpiacot. Másrészt azt akarták elérni, hogy az így alkalmazott személyeknek a cégek kínáljanak rendes munkaszerződést.

Kevesebb jog

Szakértők szerint a megbízásos szerződésre dolgozók sokszor második kategóriájú munkaerőnek számítanak. Nem jár nekik szabadság, étkezési hozzájárulás, fizetett szabadnap orvosi kivizsgálás esetén, se bérkiegészítés az esetleges túlórákért. A munka törvénykönyv csak a minimálbért garantálja számukra, ami azt jelenti, hogy minden ledolgozott óráért legkevesebb 2,50 eurót kell kapniuk, viszont az ő fizetésükből is levonják a járulékokat. Ennek következtében csökkent a nettó bevételük, ugyanakkor jogosultságot szereztek bizonyos ellátásokra – hogy pontosan ki mire jogosult, attól függ, hogy konkrétan milyen és mekkora járulékokat vezet el. Például azok a nyugdíjasok, akik megbízási szerződésre dolgoznak csak nyugdíjbiztosítást fizetnek, aminek köszönhetően magasabb nyugdíjra lesz joguk.

Diákok előnyben

A diákoknak is előnyös lehet a megbízási szerződés, élhetnek a járulékfizetési mentesség lehetőségével. A cégek részéről is megnőtt a kereslet a diákok iránt, megéri őket alkalmazni. Esetükben ugyanis az állam kivételt tett: utánuk 200 eurós fizetésig nem kell semmilyen járulékot elvezetni, a munkaadó járulékterhe a kivetési alap mindössze 1,05%-a (beteg- és garanciabiztosítás). A 200 eurós jövedelem fölött a munkaadónak már fizetnie kell a 21,75%-os társadalombiztosítási járulékot. A nyári szünetben, de a főiskolások év közben, tanulmányaik mellett is gyakran vállalnak munkát, és sokan beérik viszonylag alacsonyabb jutalommal, fontosabb az így szerzett gyakorlat. Ha egy cég csak pár diákot alkalmaz, mindössze néhány eurót takarít meg. Az a vállalat, amelyik sok diákot foglalkoztat megbízási szerződésre, több ezer eurót spórolhat meg.

Vannak, akik a rendes alkalmazotti munkaviszonyuk mellett megbízási szerződésre is vállalnak pluszmunkát. Ők mindkét szerződésükből kifolyólag fizetik a járulékokat, ugyanakkor mindkét bevételt figyelembe veszik majd a nyugdíjuk, betegség esetén a táppénz, az anyasági támogatás vagy a munkanélküli-segély kiszámításakor. Akiknek csak megbízási szerződésük van, mivel fizetik a társadalombiztosítást, ugyancsak jogosultak ezekre a szociális ellátásokra, ám elesnek az alkalmazottakat megillető egyéb jogosultságoktól, előnyöktől. Ráadásul tőlük könnyebben és gyorsabban lehet megszabadulni. A rendes alkalmazott esetében a felmondási idő 1-3 hónap, a megbízási szerződésre dolgozó esetében mindössze 15 nap a felmondólevél kézhezvételétől számítva, s a felmondást a munkaadónak nem is kell különösebben megindokolnia.

A megbízási szerződésre dolgozók jogai

A munka törvénykönyv négy évvel ezelőtti módosítása a megbízási szerződésekre dolgozók számára nemcsak magasabb járulékterheket eredményezett, hanem azóta a munkajogi norma olyan bekezdései is vonatkoznak rájuk, melyek korábban csak a rendes munkaviszony esetében voltak érvényesek.

Szünetek: Az alkalmazottnak jogában áll 30 perces szünetet tartani pihenés és étkezés céljából, ha a műszak 6 óránál, kiskorúak esetében pedig 4,5 óránál hosszabb ideig tart. Joguk van a két műszak között legalább 12 óráig tartó napi pihenésre, kiskorúak esetében ez 14 óra. Ezenkívül biztosítani kell hetente legalább kettő, egymást követő munkaszüneti napot, ünnepnapokon pedig tilos munkát elrendelni. A megbízási szerződésre dolgozók naponta legfeljebb 12 órát, a kiskorúak csak 8 órát tölthetnek munkavégzéssel, nem kötelezhetik őket túlórára, ügyeletet sem vállalhatnak. A rendes alkalmazottak ilyen esetben bérpótlékra számíthatnak.

A bér: A minimálbér rájuk is érvényes – 2,50 euró/óra. Aki havonta 40 órát dolgozik megbízási szerződésre, legkevesebb 100 euró fizetésre számíthat.

Fizetetlen szabadnap: Ha váratlan, fontos esemény esetén a megbízási szerződésre dolgozó is jogosult szabadnapra, de ezért nem jár bérpótlék, csakis fizetetlen szabadnapot vehet ki. A rendes alkalmazott jogosult fizetett szabadnapra akkor is, ha lakhelyet változtat és éppen költözik, vagy munkahelyet keres, mert felmondtak neki. A munkaadó a megbízási szerződésre dolgozónak e célból nem köteles még fizetetlen szabadnapot sem adni.

Szabadság: A megbízási szerződésre dolgozó automatikusan nem jogosult sem fizetett szabadságra, sem étkezési jegyre, hacsak a kollektív szerződésben erről nem állapodtak meg, ez a munkaadó jóindulatán múlik.

Végkielégítés: A munkaviszony megszüntetésekor a rendes alkalmazott jogosult végkielégítésre, a megbízási szerződésesnek nem jár semmi. Az előbbi esetben a felmondási idő 1-3 hónap, az utóbbi esetben 15 nap.

Védelmi idő: A rendes alkalmazottakat az ún. védelmi idő – amikor betegszabadságon van, terhes, anyasági vagy gyermekgondozási szabadságát tölti – alatt nem lehet elbocsátani. A megbízási szerződésre dolgozókat ilyen esetben is elküldhetik. Ha a megbízási szerződésre dolgozó személy anyasági vagy gyermekgondozási szabadságra megy, a munkaadónak nem kötelessége megtartani számára a munkahelyét.

Szerződések típusai

1. Megbízási szerződés diákmunkára

26 évesnél fiatalabb diákok köthetik. A átlagban legtöbb 20 órát dolgozhatnak hetente – a heti átlagot úgy számolják ki, hogy figyelembe veszik az egész naptári évben ledolgozott időszakot, amikor érvényes volt a szerződés.

2. A munkafeladat elvégzéséről szóló szerződés

Az elvégzendő munka legfeljebb 350 órát vehet igénybe évente. Ebbe beleszámítódik az ugyanazon munkaadó számára végzett összes feladat. A szerződésben le kell fektetni a pontos feladatot, a munkaidőt, a szerződés érvényességét, a kifizetendő jutalmat. A munkaadó a jutalmat a munka elvégzése után köteles kifizetni, de megállapodhatnak bizonyos előlegben is.

3. megbízási szerződés munkatevékenységre

Legfeljebb heti 10 órát lehet dolgozni. Írásban kell megállapodni, s a szerződés köthető meghatározott és meghatározatlan időre. Pontosan le kell írni az elvégzendő munkát, a munkaidőt, a kifizetendő jutalmat. Azonnali hatállyal csak súlyos fegyelmi vétség esetén lehet felmondani, a felmondási idő legkevesebb 15 nap. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?