Tegnap délután lejárt az alkotmánybíró-jelöltek állításának határideje. Az ügyvédi kamara 11, a közjegyzők kamarája 5, a Bírói Tanács 3, Mária Patakyová ombudsman 2 jelölt nevét juttatta el a parlament alkotmányjogi bizottságához. A bírójelöltek többsége már az első választáskor is ringbe szállt. Alexandra Donevová, az ügyvédi kamara szóvivője elmondta, hogy a 11 jelölt között van Radoslav Procházka és további két új személy, Stanislav Irsák és Miloš Maďar. Mária Patakyová ombudsman a második alkotmánybíró-választásra Eva Kováčechová és Katarína Čechová személyében két jelöltet állított. Ismét a jelöltek között van a Híd igazságügyi államtitkára, Pfundtner Edit is. Ígéretéhez híven Robert Fico nem indul az alkotmánybírói posztért, ahogyan a Smer igazságügyi államtitkára, Monika Jankovská sem.
A harminc jelöltről, pontosabban a kormánykoalíció számára elfogadható jelöltekről várhatóan a jövő héten tárgyalnak a koalíciós pártok. Bugár Béla lapunknak azt mondta, ha a koalíció megállapodik a közös jelöltekről, akkor nem ragaszkodik a nyilvános szavazáshoz. „Ha megegyezünk a nevekben, akkor nekem mindegy, hogy nyilvános vagy titkos szavazáson választjuk meg a jelölteket. Ha viszont nem lesz megegyezés, akkor ragaszkodni fogok a nyilvános szavazáshoz. Nem fogom megengedni, hogy esetleg az ĽSNS támogatásával olyan jelölteket válasszanak meg, akik számunkra elfogadhatatlanok, de mivel titkos szavazás volt, nekünk is vállalnunk kellene értük a felelősséget” – közölte a Híd elnöke. Az Alkotmánybíróság február közepétől ideiglenesen, négy alkotmánybíróval működik. Bugár szerint az Alkotmánybíróság jelenlegi állapotáért a Smert, pontosabban Robert Ficót terheli felelősség. Elsősorban azért, mert felrúgta a koalíciós pártok távollétében megszületett egyezségét. „Ezért alakult ki a feszültség Fico és köztem. Ha meglett volna a hat jelölt, a köztársasági elnök hármat kinevezhetett volna közülük, és akkor ma már 7 tagja lehetne az Alkotmánybíróságnak, vagyis működő-képes lenne” – mondta Bugár.
Róbert Madej (Smer), a parlament alkotmányjogi bizottságának elnöke szerint a jelöltek közül lehet választani. Megerősítette, hogy rövidesen sor kerül a bírójelöltek nyilvános meghallgatására. Most is hangsúlyozta, hogy ő és a Smer is a titkos szavazás mellett van. Bugár Béla, a Híd elnöke is hajlik a titkos szavazásra akkor, ha a kormánypártok egyezségre jutnak a jelölteket illetően.
Az ellenzéki pártok nem állítottak jelöltet. Az SaS szerint feleslegesen bélyegezték volna meg a szakembereket. Ezt a feladatot viszont számos szakmai szervezet és egyetem vállalta. Valamennyien állítják, rátermett szakembereket jelöltek. „Már az első választásra olyan személyiségeket jelöltünk, akik a nyilvános meghallgatás során bebizonyították személyiségbeli és szakmai rátermettségüket. Ezért ugyanabból a névsorból indultunk ki” – közölte Alexandra Donevová, az ügyvédi kamara szóvivője azzal, hogy egy korábbi jelölt, a Legfelsőbb Bíróság bírája, Soňa Mesiarkinová másodszor már nem vállalta a jelöltséget. Ahogyan korábban, úgy Mária Patakyová ombudsman a második alkotmánybíró-választásra is állított jelöltet Eva Kováčechová és Katarína Čechová személyében. Mária Patakyová szerint jelöltjei szakmailag felkészültek, pártatlanok, nyelvtudásuk és szakmai előéletük alapján is maximálisan alkalmasak alkotmánybírónak.
Ondrej Dostál (SaS) és Ján Marosz (OĽaNO) ellenzéki képviselő szerint az új bírójelöltek között vannak alkalmas jelöltek. A parlament a március 26-án kezdődő ülésszakon szavaz az alkotmánybíró-jelöltekről.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.