Fico nem akar ujjat húzni az oroszokkal

Pozsony |

<p>&bdquo;Szlovákia nem kíván a Moszkva és Kijev közötti feszült kapcsolatok túszává válni, ezt oldják meg egymás között&rdquo; &ndash; jelentette be Robert Fico kormányfő a visszaáramló (reverz) gázszállításról szóló tárgyalásokkal kapcsolatban, amelyek tegnap Kijevben folytatódtak.</p>

Fico szerint akkor lesz elégedett, ha a gázszállításról szóló memorandum – amelyet Szlovákia és Ukrajna José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnökének a jelenlétében várhatóan jövő hétfőn Pozsonyban ír alá – a Szlovákia számára elfogadható változatot veszi majd figyelembe. Szlovákia azt szorgalmazza, hogy a vajáni hőerőmű és Ungvár közötti, jelenleg kihasználatlan, ám kisebb kapacitású vezetéken szállítsák a gázt az ukránoknak, az ukránok ezzel szemben azt szeretnék, ha a földgáz a nagykaposi tranzitállomás érintésével jutna el hozzájuk. Ez az a nagykapacitású csőrendszer, amelyen az orosz gáz érkezik Európába. Az előbbi évente csupán 8–10 milliárd, az utóbbi pedig akár 30 milliárd köbméternyi gázt biztosítana Ukrajnának.

Fico szerint azonban az utóbbi megoldás nem valósítható meg, mivel ellenkezne az orosz Gazprom és a Szlovák Gázművek (SPP) által megkötött szerződésekkel. A szlovák kormányfő ezzel kapcsolatban azt is kifogásolta, hogy a gázszállításokról szóló tárgyalásokra nem hívták meg az orosz felet. „Épp ezért nem lehetséges, hogy a nagyobb kapacitású vezetéken szállítsuk a gázt, hiszen ez az oroszok bevonása nélkül elképzelhetetlen” – vallja Fico.

Szlovákia azonban nem csupán a gázszállítások esetében tesz meg mindent annak érdekében, hogy az oroszok kedvében járjon. Miközben az európai országok többsége arra törekszik, hogy csökkentse az energiafüggőségét Oroszországtól, Szlovákiában az állami Transpetrol kőolajszállító társaság olyan, 2029-ig szóló szerződés aláírását tervezi az oroszokkal, amelynek köszönhetően a jelenlegi mennyiséghez képest évente 6 millió tonnával több kőolaj érkezne az országba. Csak összehasonlításképpen: a Transpetrol 2012-ben nem egész 8,5 millió tonnányi kőolajat szállított. „Az említett szerződés feltételeiről még tárgyalunk, a célunk az, hogy növeljük a Barátság kőolajvezeték kapacitását” – nyilatkozta rendkívül szűkszavúan Stanislav Jurikovič, a gazdasági tárca szóvivője. A hír a szlovák–orosz kormányközi bizottság csütörtöki tárgyalásait követően röppent fel. Az orosz energiaipari tárca ezzel kapcsolatban már azt is meglebegtette, hogy a szerződést az idei év végéig írhatnák alá.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?