Fico a németeknél is szigorúbb volt a csúcson

Pozsony |

<p>Görögfalóvá vált a szlovák kormányzat. A nemzetközi megfigyelők és a külföldi sajtó figyelmét is felkeltette, hogy a görögökről szóló tárgyalások során Szlovákia a legszigorúbb eljárást szorgalmazók táborába került.&nbsp;</p>

Görög ügyben Brüsszelben két tábor alakult ki az elmúlt napokban. Az egyiknek a franciák voltak a szószólói, rajtuk kívül a nagyok közül az olaszok és a spanyolok tartoztak ide – ők kevésbé szigorú reformtervvel is megelégedtek volna, tézisük az volt, hogy Athén mindenáron maradjon az euróövezet tagja. Velük szemben állt a németek vezette csoport, ennek az északi tagállamok mellett meglepetésre a közép-kelet-európai, euróval fizető országok vezetői is tagjai voltak.  Brüsszeli megfigyelők szerint Peter Kažimír pénzügyminiszter, valamint Robert Fico kormányfő sokkal keményebben beszólogatott a görögöknek, és sokkal szigorúbbnak tűnt, mint maguk a németek. Kažimír a válságtanácskozások előtt és után rendszeresen posztolt (angol nyelvű) Twitter-bejegyzéseivel hívta fel magára a figyelmet, ezeket a külföldi vezető lapok is figyelték.  A vasárnapról hétfőre átnyúló kormányfői csúcson pedig Fico játszotta el a kérlelhetetlen politikus szerepét. „Erkölcsi jogunk van keménynek lenni Görögországgal szemben” – mondta még az ülés előtt a miniszterelnök a TASR-nek, hozzátéve: az lenne a legjobb, ha a görögök elhagynák egy időre az euróövezetet, rendbe tennék gazdaságukat és pénzügyeiket, majd újból jelentkeznének. „Ha Szlovákia annak idején teljesíteni tudta a reformokat, akkor Görögországnak is ezt kell tennie” – magyarázta. Fico az ülés után is hasonló hangnemben beszélt. Míg a többi kormányfő – akár a francia, akár a német „csoportba” tartozott – optimista volt, Angela Merkel német kancellár tegnap reggel még mosolygott is, Fico továbbra is pesszimista volt. „Nem szívesen pletykálok a zárt ajtók mögötti tárgyalásról, ám úgy vélem, csoda lesz, ha Görögország valamennyi reformot bevezeti” – mondta a miniszterelnök, aki Görögország nemzetközi gyámság alá helyezésének nevezte azt, hogy az állami vagyon egy részét egy privatizációs alapban zárolják. „A görögök számára semmilyen újabb hitelt nem hagytunk jóvá, először el kell végezniük a házi feladataikat” – tette hozzá Fico. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?