<p>Ha a munkaadó nem fizeti ki a munkavállaló bérét, a törvény értelmében bűncselekményt követ el. Ennek ellenére manapság nem egyedi jelenség, hogy a munkáltató – anyagi nehézségekre hivatkozva – akár hónapokig elmarad a bérrel. A munkavállalónak ebben az esetben két lehetősége van, bár a többség egyikhez sem szívesen folyamodik.</p>
Felmondhatunk, ha nem kapunk fizetést
A törvény értelmében a munkáltató köteles legkésőbb a következő hónap végéig kifizetni a bért. Ha ezt nem teszi meg, a munkavállaló azonnal felmondhat. Erre azonban csak egy hónapig van lehetősége attól az időponttól számítva, amikor hivatalos formában a tudomására jutott a felmondása oka, vagyis hogy a munkáltató nem fizeti ki a bérét. A munkaviszony ilyen módon való megszüntetése esetén kéthavi végkielégítés jár a dolgozónak. Más kérdés persze, hogy kifizeti-e a munkáltató, ha a havi bérrel is adós maradt.
A munkavállaló másik lehetősége, hogy panaszt vagy feljelentést tesz. Ha panasszal kíván élni, akkor ahhoz a bírósághoz kell fordulnia, amely a munkaadó bejegyzett székhelye szerint területileg illetékes. Feljelentést bármelyik rendőrőrsön lehet tenni, nem meghatározó a lakhely vagy a székhely. A költségeket a felperes, azaz a munkavállaló állja, de ha pert nyer, a bíróság kötelezi a vesztes felet – a munkaadót – a perköltségek megtérítésére is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.