<p>Térségünkben már csak Magyarországon keresnek kevesebbet az egészségügyi nővérek, mint Szlovákiában – figyelmeztetett az Egészségügyi Nővérek és Szülészasszisztensek Szlovák Kamarája.</p>
Ezrével távoznak a nővérek
Míg az itteni nővérek átlagosan bruttó 767 eurót keresnek, Magyarországon csak 683 eurónak megfelelő forintot. A kamara ismét rámutatott, a túl alacsony fizetések miatt ezrével távoznak a szakképzett nővérek az országból, jelenleg körülbelül 12 ezerrel van kevesebb a szükségesnél. Az egészségügyi minisztérium szerint intenzíven dolgoznak a nővérek bérezésének módosításán, de ez hosszadalmas folyamat.
Míg nővérek ezrei távoznak az egészségügyből, újak csak százával érkeznek – figyelmeztetett Iveta Lazorová, az Egészségügyi Nővérek és Szülészasszisztensek Szlovák Kamarájának (SKSaPA) elnöke. A szakmából szerinte a rendkívül alacsony fizetések, a kórházakban uralkodó silány körülmények, a penészes falak és a rozsdás ágyak miatt távoznak.
A kamara már régóta figyelmeztet arra, hogy az országban körülbelül 12 ezer nővér hiányzik. Lazorová szerint az alapvető probléma a fizetésekkel van. Az egészségügyi nővérek bruttó átlagfizetése az országban 767 euró. Magyarország kivételével, ahol a nővérek 683 eurós bruttó átlagbérre számíthatnak, Ausztriában (2300 euró), Csehországban (1000 euró) és Lengyelországban (786 euró) is többet keresnek a nővérek. „A fiatalokat egyszerűen elriasztja ez a bér, ilyen összegért nagyon kevés ember hajlandó végezni ezt a munkát” – mondta Lazorová, aki szerint az elmúlt öt évben a felére csökkent az ágazatba jelentkező fiatalok száma. A 42 239 bejegyzett egészségügyi nővérből és szülészasszisztensből csupán 718 a 22–24 év közötti.
A kamara képviselői szerint a következő komoly gond, hogy az országban a kórházak állapota tragikus. „A beázott falak sok helyen penészesek, az ágyak rozsdásak, és ilyen körülmények között nem lehet olyan ellátást nyújtani, amilyenre a pácienseknek szükségük lenne” – állítja Lazorová.
Irány Nyugat-Európa
Azok közül, akik ezt a szakmát választják és befejezik a tanulmányaikat, a többség azonnal külföldre utazik, a nyugat-európai klinikák és kórházak már az első évfolyam befejezése után ajánlanak munkát a fiataloknak. „Diákjaink az Erasmus- program keretében szakmai gyakorlatokra járnak külföldre, s mivel már ott kiderül, hogy nagyon jó gyakorlati felkészítést kaptak, azonnal munkát ajánlanak nekik, így a diákjaink többsége a tanulmányai befejezése után külföldre megy dolgozni. Természetesen később már nem akarnak visszajönni, mert van összehasonlítási alapjuk, és látják, mennyire le vagyunk maradva” – állítja Dana Zrubcová, a kamara tagja.
A tárca béremelést ígér
Az egészségügyi minisztérium részben a béremelésben látja a megoldást. A tárca tájékoztatása szerint már készül a nővérek jutalmazásának módosítása, amely például azzal számol, hogy a nővérek a ledolgozott évek alapján is számíthatnának fizetésemelésre. „Nagyon precízen és részletesen dolgozunk ezen a módosításon, s azon vagyunk, hogy az új rendszer a lehető legigazságosabb legyen, ez viszont hosszabb időt vesz igénybe” – közölte Zuzana Eliášová, a tárca szóvivője azzal, hogy tudatosítják, milyen problémáik vannak a nővéreknek. „Szlovákiában nővérhiány van, ezt is meg akarjuk oldani, ám a változást sem lehet az egyik napról a másikra elvégezni” – fűzte hozzá a szóvivő.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.