Ez Szlovákia szégyene, de Európáé is

Dunaszerdahely |

<p>Nagyérdeklődés és helyenként kaotikus szervezés jellemezte a nyelvtörvény elleni tegnapi dunaszerdahelyi tüntetést. Astadionmajdnemmegtelt, erre láthatólag a szervezőksem számítottak. Atüntetés incidensek nélkül zajlott le, az egyetlen szlovák felszólaló vastapsot kapott. Arendezvényre fél kettő után tömött sorokban érkeztek azemberek, a tiltakozó akcióval nagy részük elégedett volt.</p>

A városban fokozott rendőri jelenlét volt, a DAC-stadionba vezető utak mentén rendőrök posztoltak. A tüntetés résztvevői a fél kettes kapunyitás után folyamatosan érkeztek, a hivatalos kezdésre, fél háromra meg is telt a főtribün, az oldalsó lelátók is folyamatosan benépesültek. A szervezők valószínűlegmaguksemszámítottak ilyen nagy tömegre, ugyanis a másik fedett lelátó zárva volt, a hangszórók is csak az egyik irányba voltak fordítva. Mivel a kijelölt lelátók megteltek, fokozatosan az összes tribünt megnyitották, a szónokoknak emelt színpad mögötti rész viszont nem volt behangosítva. „Fordítsátok ide is a hangfalakat, semmit semhallani”–kértékközelegyórán át a „rossz” lelátóra kerülő résztvevők, a szervezők fél öt tájékán az egész stadionban hallhatóvá tették aszónoklatokat.

Minimum incidens
Negyed kettő körül történt az első kisebb incidens, melynek egy magyar zászlóba öltözött férfi lett az önjelölt áldozata. Magyar- és árpádsávos zászlókkal érkező csoport tagja volt, akik a nyilvánosság számára lezárt – csak a fellépőknek és szervezőknek fenntartott – kapun szerettek volna bejutni. Egyikőjüknek sikerült is, ám a szervezők a városi rendőrséggel karöltve ki akarták tessékelni. „Hagyjatok békén, nem csináltam semmit” – kiabálta a férfi, amire a kapu másik oldalán kisebb lincshangulat kezdett kialakulni. A férfit zsidózás, rendőrállamozás, „Szar Szlovákia” skandálás közepette elvezette a rendőrség. A rendezvényen néhány, a Magyar Gárda egyenruháját viselő egyén is megjelent, a szervezők a bejáratnál több árpádsávos zászlót tartó tüntetőt arra szólítottak fel, zászlóikat vigyék vissza az autóba. Az illetők később „becsszóra” zászló nélkül visszatértek, az árpádsávos lobogók mégis feltűntek a főtribünön.
Annak egy részét a DAC kemény magja foglalta el, akik a taps mellett minden felszólalót Ria, ria Hungaria! rigmusokkal is jutalmaztak. 
A stadion gyakorlatilag megtelt, arendezvényelejénaz egyik felszólaló azt jelentette be, hogy 12 ezren jöttek el tiltakozni, az akció végén 15 ezer fő hangzott el. A rendőrség közleménye szerint 6500-an voltak astadionban.

MKP-akció, nem kell hídszerep
A lelátókon számtalan magyar zászló volt, többen helységnévtáblákat tartottak, jelezve, honnan érkeztek. Ezek szerint és a sportcsarnok mellett leparkolt buszok rendszámtáblái alapján is elmondható, az összes magyarlakta régió képviselve volt. Két autóbusz érkezett a Nagymihályi járásból, de felfedeztünk egy kassai, egy rozsnyói, valamint két rimaszombati jelzésű buszt is. A környező járásokból legtöbben a Komáromiból és az Érsekújváriból érkeztek, összesen mintegy húsz autóbusszal. Vezetőik elmondták, faluról falura jártak, nem csak a járási központokból jöttek az emberek Dunaszerdahelyre. Számos autóbusz érkezett Közép-Szlovákiából a Losonci és a Nagykürtösi járásból, valamint a Lévaiból is. A távolabbról érkezők nagy részét az MKP saját költségén szállította a helyszínre. Az első szónok, Pázmány Péter, Dunaszerdahely volt polgármestere, az MKP helyi járási szervezetének elnöke felszólalásában többször is foglalkozott Bugár Béláék új magyar–szlovák pártjával. „Nem kérünk a hídszerepből” – mondta. Hasonló utalások fellelhetőek voltak Hrubik Béla Csemadok-elnökbeszédébenis.
A lelátón egyébként ott volt Bugár Béla és a Híd több vezetője . Dostálvastapsotkapott Alegtöbb tapsot learató felszólalók között volt Ondrej Dostál, a parlamenten kívüli OKS párt alelnöke, aki egyetlen szlovákként lépett a résztvevők elé. Szlovák nyelvű felszólalásátnem fordították magyarra, a közönség nem reagált negatívan. Nemúgy Csáky Pál MKP-elnök záró felszólalásának első részére, melyet szlovákulmondottel. Ekkor a résztvevők egy része kifütyülte a szlovák szöveget, az utána elhangzó angol összefoglalót már nem. Csáky beszédében azt hangsúlyozta, amire Dostál is rámutatott: a nyelvtörvény nem szlovák–magyar vita, hanem a normális és a nacionalista politikusok,emberekközötti vita. „Ez Szlovákia szégyene, de Európa szégyene is” – összegezte záróbeszédét Csáky. A rendezvény az ÚjSZó nyomtatott kiadásának tegnapi lapzártájáig nagyobb incidens nélkül, kulturáltan zajlott. (Msz, szt)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?