Egyre több a bankkártyacsalás Szlovákiában

Pozsony. A rendőrség ugyan elismeri, hogy évről évre emelkedik a bankkártyákkal összefüggő csalások száma, viszont továbbra is azt állítják, hogy ez a legbiztonságosabb fizetési módszer. Statisztikai adatok szerint 2004-ben 427 alkalommal hamisítottak bankkártyát, tavaly már 2347 esetet jegyeztek fel. Szlovákiában több mint hárommillió bankkártya van forgalomban.

A csalók leggyakrabban azt a módszert alkalmazzák, hogy megfigyelnek valakit, amint bankautomatából vesz fel pénzt, vagy a bankkártyával fizet, és megjegyzik a PIN kódját. Ezután ellopják a pénztárcáját, és a kártyával azonnal kiveszik pénzt a számláról, vagy vásárolnak vele – rendszerint elektronikai berendezéseket.

A rendőrség szerint ezért fizetéskor, a PIN kód betáplálásánál rendkívül elővigyázatosnak kell lenni, a billentyűzetet mindig el kell takarni. A tetteseknek viszont sokszor nem is kell megtudniuk a PIN kódot, ugyanis sokan a kódot felírják egy papírra, és a pénztárcájukban, vagy a táskájukban hordják. Ilyenkor az elkövetőnek elég ellopni a pénztárcát, és már semmi sem áll az útjában.

Tiltassák le az ellopott kártyát!

A kártyával a tettesek kétféleképpen vehetnek ki pénzt. Vagy ellopják, vagy lemásolják a kártyáról a pénzkivételhez szükséges adatokat, és hamisított kártyával veszik ki a pénzt. „A rendőrség több olyan esetben indított eljárást, amikor az elkövetők másolták a kártyák adatait, vagy hamisított kártyákkal vettek ki pénzt automatákból” – magyarázta lapunknak Marta Bujňáková, az Országos Rendőr-főkapitányság sajtóosztályának munkatársa.

Ha ellopják a bankkártyáját vagy elveszíti azt, akkor azonnal fel kell hívni a bankot, és le kell tiltatni a kártyát. Ezután ugyanis a kártya automatikusan használhatatlanná válik, nem vehetnek fel pénzt vele, de nem is fizethetnek a boltokban.

Ha valaki blokkolt kártyával akar pénzt felvenni automatából, a kártyát azonnal lefoglalják, értéktelenítik, és újat adnak ki a tulajdonosnak új adatokkal.

Kulcsfontosságú a PIN kód

Sokkal biztonságosabb, ha a bankkal úgy egyeznek meg, hogy személyesen veszik át a kártyát és a PIN kódot. Ha a kódot postázzák, jól ellenőrizzék le a borítékot, nem sérült-e, ugyanis az adatokat csak a címzettnek van joga megnézni.

„Arra is volt már példa, hogy a bank az ügyfelének postán küldte el az új kártyát és a PIN kódot, az illető viszont megfeledkezett róla, hogy kérvényezte a kártya kiállítását. Ezért nem is vette észre, hogy a két boríték eltűnt a postaládájából. Arról, hogy csalás áldozata lett, csak azután szerzett tudomást, miután számlájáról a tettes több mint százezer koronát vett ki” – mondta Bujňáková.

A biztonsági intézkedések közé tartozik az is, ha a bankban meghatároznak egy összeget, ameny?nyinél többet nem vehetnek fel egy nap alatt a kártyával. Ha ellopják a kártyáját, több ideje lesz a leblokkolásra, ugyanakkor biztos lehet abban is, hogy nem veszik ki a számlájáról az összes pénzt. „A legfontosabb, hogy a PIN kódot biztonságos helyen kell tartani. Senkinek ne árulják el, és még véletlenül se írják le sehova. Ha bankautomatából vesznek ki pénzt, akkor takarják el a billentyűzetet arra az esetre, ha valaki a hátuk mögül megpróbálja megfigyelni a kódot. Arra is volt már példa, hogy az automatákra apró kamerát szereltek, amely rögzítette a kéz mozgását a billentyűzeten, így könnyen megtudták a kódot” – tette hozzá a szóvivő.

Skimming – másolás kártyáról kártyára

Ausztriában több olyan eset is történt, amikor a tettesek a bankautomatákba szalagragasztót helyeztek, úgy, hogy beragadjon a gépbe a kártya. Az automatára egy felhívást is kiragasztottak – felszólították az ügyfeleket, hogy hívjanak fel egy mobilszámot, ha az automatába ragad a kártyájuk. A szám viszont a tetteseké volt, s gyakran megpróbálták megtudni a pórul járt személyektől a PIN kódot. Néha sikerrel jártak, az automatából könnyen kiemelték a kártyát, és használták. Szakértők szerint az üzletekben való fizetésnél is rendkívül elővigyázatosnak kell lenni. Ne engedjék, hogy a kártyát az eladó elvigye, ugyanis ez alatt az idő alatt gyorsan lemásolhatja róla az adatokat egy speciális skimming másoló kártya segítségével.

Ha például étteremben fizetnek, kérjenek hordozható terminált, ha nincs, akkor menjenek a pincérrel, és ellenőrizzék a tranzakciót. Ha azt gyanítják, rossz összeget vontak le a számlájukról, azonnal lépjenek kapcsolatba a bankjukkal. Olyan kártyákra is figyelni kell, amelyekhez nem kell PIN kód, csupán tulajdonosának az aláírása – ha ilyen kártyát lopnak el, a tetteseknek sokkal könnyebb dolguk van.

A Plastikman Pozsonyban garázdálkodott

Összesen 848 alkalommal hamisítottak bankkártyát tavaly a Pozsonyi Kerületben. Az esetek többségében skimming kártyákkal másolták le a bankkártya adatait, majd ezeket üres bankkártyákra táplálták.

A fővárosban jelenleg az úgynevezett „Plastikman-ügyben” folyik eljárás. „Eddigi értesüléseink szerint egy ismeretlen tettes több, külföldi bank által kiadott kártya adatait másolta le, majd ezeket üres kártyákra táplálta, tehát illegális bankkártyákat állított elő. Egyelőre nem tudjuk, mikor, hol és hányszor másolt le kártyákat” – magyarázta Alena Toševová, a pozsonyi rendőrkapitányság szóvivője.

A tettes júliusban és augusztusban 138 ezer koronát vett ki fővárosi bankautomatákból. Az országban tavaly 2347 hasonló eset történt, a bűncselekmények csupán 13 százalékát sikerül felderíteni.

A Szlovák Takarékpénztár is áldozatul esett

Néhány héttel ezelőtt hasonló csalás áldozata lett a Szlovák Takarékpénztár több tucat kliense – ismeretlen tettesek a bank automatáira skimming berendezéseket helyeztek el. A bank elismerte, hogy több ügyfelük csalás áldozata lett, az érintetteket értesítették, a keletkezett kárt megtérítették. A pórul járt kliensek többségének már visszautalták a számlájára az eltulajdonított pénzösszeget.

Egyébként ez volt a második támadás a takarékpénztár kliensei ellen az elmúlt hónapokban. Márciusban ismeretlen tettesek a bank nevében elektronikus leveleket küldtek szét az ügyfeleknek, akiktől a számláik adatait kérték. Több tucat ember ugyan elküldte az adatokat, viszont többségük szándékosan helytelen számokat adott meg.

A bank ebben az esetben is bűnvádi feljelentést tett az elkövetők ellen – tájékoztatott az aktualne.sk hírportál.

Mire ügyeljünk?

Ha nem muszáj, ne vegyünk ki éjjel pénzt bankautomatából.

Használjunk olyan automatákat, amelyek forgalmas utcákon vannak. Ezek biztonságosabbak, mint az eldugott mellékutcákban találhatók.

A kártyát előre készítsék elő, hogy az automatánál később ne vesztegessék az időt kereséssel.

Mielőtt kiveszik a pénzt, nézzenek körül, nem próbálkozik-e valaki túl közel jutni, miközben beütik a PIN kódot.

A pénzt azonnal tegyék el a pénztárcába, soha ne ácsorogjanak fölöslegesen a bankautomatánál. (dp)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?