<p>Megérkezett a szlovák rendőrség írásbeli tájékoztatása, amit az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) kért a dunaszerdahelyi labdarúgó-mérkőzésen történt intézkedések okairól, azok jogi megalapozottságáról, az előállított személyekről, a folyamatban lévő eljárásokról, valamint a sérültek számáról és állapotáról - közölte az ORFK az MTI-vel vasárnap kora este.</p>
DAC-Slovan: Budapesten a szlovák rendőrségi jelentés
A szlovák rendőrség írásbeli tájékoztatását jelenleg fordítják, tartalmát várhatóan hétfőn hozzák nyilvánosságra - közölték.
A rendőrség korábbi közleménye emlékeztet rá: szombaton Dunaszerdahelyen rendezték a Dunaszerdahely-Slovan Bratislava labdarúgó-mérkőzést, amelyre Magyarországról is várható volt nézők érkezése, ezért a szlovák rendőrség magyar rendőri összekötők részvételét kérte.
Az összekötők alapvető feladata volt a biztosítást végző rendőri erőkkel és szurkolókkal való kapcsolattartás, a szurkolók magatartásának figyelemmel kísérése és szükség esetén felhívásuk a jogszerű viselkedésre, valamint a kommunikáció elősegítése (szükség esetén tolmácsolással is) a biztosítást végrehajtó rendőri erők és a szurkolók között - írta közleményében a magyar rendőrség.
A szlovák kérés alapján öt magyar rendőr vett részt a mérkőzésen. A szlovák rendőrség a kényszerítő eszközök alkalmazását megelőzően az összekötőknek semmilyen tájékoztatást nem adott, a magyar összekötőket a kényszerítő eszközök használatának előkészítésébe nem vonták be.
Az ORFK ismeretei szerint összesen 31 embert állítottak elő, ebből 16 magyar állampolgár és vasárnap kora délutánig valamennyit szabadon bocsátották. A rendőri intézkedések során 11-en sérültek meg, köztük öt magyar is, a kórházat már mindannyian elhagyták.
A sporteseményt követően spontán demonstrációkat tartottak a vámosszabadi határátkelőhelyen, Budapesten a Szlovák Nagykövetség előtt, illetve Békéscsabán, a Szlovák Főkonzulátusnál. A demonstrációk során rendbontás nem történt, rendőri intézkedésre nem került sor.
A szlovákiai Dunaszerdahelyen többen megsérültek és több tucat szurkolót előállított a rendőrség szombaton, miután botránysorozat kísérte a helyi labdarúgó csapat és a végül négy góllal győző pozsonyi Slovan Bratislava mérkőzését. A meccsre mindkét csapat hívei és a rendfenntartó erők is "rákészültek". Internetes fórumokon már napokkal korábban elterjedt, hogy a pozsonyi ultrákat cseh és lengyel szurkolók "segítik" majd. Magyarországról több klub - így a Ferencváros - drukkerei, összesen mintegy ezren próbáltak eljutni Dunaszerdahelyre. A hatóságok több mint ezer rendőrt vezényeltek ki, akiket biztonsági őrök is segítettek, s készültségbe helyezték a vasúti rendőrséget is.
Dušan Čaplovič miniszterelnök-helyettes "a Duna két partja békéjének megőrzése" jegyében Kiss Péter magyar kancellária-miniszterrel akar találkozni, hogy megvitassa a pilisi szlovák falvakban a hétvégén történteket.
Szándékáról Čaplovič vasárnap annak kapcsán nyilatkozott a TASR szlovák hírügynökségnek, hogy vasárnapra virradóra két szlovákok által lakott pilisi faluban, Pilisszántón és Pilisszentkereszten ismeretlenek lefestették a település helységnévtábláján feltüntetett szlovák falunevet és az utóbbi helyen "Nácik" feliratot pingálták a községháza falára.
Čaplovič szerint az ilyen bűncselekményeket tárgyalásokkal kell megelőzni. Mint mondta: elvárja, hogy a magyar bűnüldöző szervek mindent tegyenek meg az elkövetők kézre kerítéséért.
A szlovák miniszterelnök-helyettes szerint "Szlovákiában ilyesmi nem történik meg, s hite szerint a szlovákok és magyarok által vegyesen lakott szlovákiai területeken nem is fog megtörténni" - írta a TASR, majd Čaplovičot idézve folytatta: hacsak "a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) szélsőséges köreihez tartozó egyének nem maguk feketítik be a kétnyelvű helységnévtáblákon magyarul feltüntetett helységneveket".
A TASR ezzel kapcsolatosan megkérdezte Bugár Bélát, az MKP volt elnökét, jelenlegi parlamenti képviselőjét is, aki szerint az ilyen festékszórós ügyek esetiek, és ahogy az egyik, úgy a másik oldalon is "sajnos előfordulnak. Egyetérteni nem lehet velük, de mi ezt Szlovákiában x-esetben megtapasztaltuk" - fogalmazott Bugár.
Bárdos Gyula, az MKP frakcióvezetője szerint felháborító, hogy Dusan Čaplovič, "aki hozzánk hasonlóan sokat járja az országot, nem látja, vagy nem akarja látni azt, amit mi több mint egy évtizede, a kétnyelvű helységnévtáblák törvényesítése óta úton-útfélen, szakadatlanul ugyanúgy tapasztalunk, mint bárki más, legyen az hazai szlovák, magyar, vagy bármilyen nemzetiségű külföldi: nincs még egy ország a világon, ahol annyi lefestett - vagy ha úgy tetszik - +befeketített+, ezért olvashatatlan magyar helységnév található, mint Szlovákiában. Nyilván azért is, mert amióta a jelenlegi kormány hivatalba lépett, az itteni festékszórósok a szlovákiai magyarok olyan hivatalos, kormányzati befeketítésének mintáját követve cselekszenek tevőlegesen is, mint maga Dusan Čaplovič, aki újabban napirenden produkál hasonlókat, mint Ján Slota és társai" - fogalmazott az MTI-nek nyilatkozva Bárdos. Az MKP frakcióvezetője külön kiemelve a szlovák miniszterelnök-helyettes pénteki "parlamenti mutatványát", amikor Čaplovič "minősíthetetlen vádakat olvasott a fejünkre azért, mert szabad polgárok módjára részt vettünk a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumának budapesti ülésén". (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.