Genf. Az ENSZ hamarosan megalakuló Emberjogi Tanácsa közvetlen kapcsolatban lesz a Biztonsági Tanáccsal, azaz megszűnhetnek az egyes elfogadott határozatok végrehajtásával összefüggő kockázatok, nyilatkozta lapunknak Csáky Pál.
Csökkennek a kockázatok
Genf. Az ENSZ hamarosan megalakuló Emberjogi Tanácsa közvetlen kapcsolatban lesz a Biztonsági Tanáccsal, azaz megszűnhetnek az egyes elfogadott határozatok végrehajtásával összefüggő kockázatok, nyilatkozta lapunknak Csáky Pál. Az európai és emberjogi ügyekért felelős miniszterelnök-helyettes két napig Svájcban tárgyalt, s többek között Louise Arbour, az ENSZ emberjogi főbiztosa fogadta. Az új testület kialakítását az Európai Unió is támogatja, s Szlovákia az emberjogi rendszer reformjának egyik koordinátora. „A kilencvenes években az ENSZ például Boszniával kapcsolatban elfogadott határozatokat, ám nem volt hatalma végrehajtatni. Az új rendszer szerint ha a tanács elfogad egy rezolúciót valamilyen kisebbségi vagy emberjogi probléma kapcsán, akkor joga lesz felkérni a Biztonsági Tanácsot arra, hogy hatalmazza fel a tagállamait, katonai erővel is kényszerítsék ki a határozat végrehajtását. Ennek nagyon nagy jelentősége lesz Afrika és Ázsia szempontjából, de a kilencvenes években sem ártott volna ilyen modell” – részletezte lapunknak Csáky. A főbiztossal megvitatta az európai esélyegyenlőségi központ jövőre tervezett létrehozását, mert Szlovákia szeretné, ha Pozsonyban működne. Erre van esély, ugyanis eddig csak mi kértük hivatalosan, hogy nálunk legyen a székhely, s az ENSZ ezt támogatni fogja. „A főbiztos szerint Pozsony központi helyzete előny Európában, mert rugalmasan tudunk majd reagálni a felmerülő emberjogi problémákra” – tette hozzá. Csáky beszámolt a szlovákiai emberjogi központ átalakításáról is. Az intézmény létrehozását 1993-ban az ENSZ kezdeményezte, és elégedetlen volt tevékenységével, az előző vezetéssel. Azóta módosult a központról szóló törvény, új igazgatót neveztek ki, s az intézmény felügyeli az antidiszkriminációs törvény tiszteletben tartását is. Genfből hamarosan tényfeltáró bizottság érkezik, hogy meggyőződjenek a pozitív változásokról. Ezenkívül Csáky Koffi Annan helyettesével, Szergej Ordzsonikidzével is tárgyalt az ENSZ reformjáról, valamint a Biztonsági Tanácsban való szerepvállalásról, ugyanis Szlovákia a testület nem állandó tagjává válik. (-sza)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.