Csáky hétfőn lett a petíciós bizottság alelnöke

<p>Brüsszel. Az Európai Parlament szakbizottságai a hétfői üléseiken megválasztották a testületek elnökeit és alelnökeit. Hétfőn Csáky Pál (MKP) valóban a petíciós bizottság alelnöke lett.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

Az Európai Parlament múlt héten döntött a bizottságok összetételről, most hétfőn pedig a testületek megválasztották vezetőségüket: az elnököt és négy alelnököt. A bizottságok összetételének és a megválasztott vezetőknek is tükrözniük kell a parlament összetételét, az egyes frakciók nagyságát. A képviselők ugyanis frakciókban, képviselőcsoportokban üléseznek, amelyekbe politikai – és nem nemzeti – hovatartozásuk alapján kerülnek. Az Európai Parlamentben jelenleg hét képviselőcsoport működik. Képviselőcsoport akkor alakulhat, ha legalább 25 képviselő csatlakozik hozzá, amelyeknek legalább az uniós tagállamok negyedét képviselniük kell, vagyis legalább hét országból kell érkezniük.

A legnagyobb frakció az Európai Néppárt (EPP) képviselőcsoport, amelybe a 751 tagú parlamentben 220 képviselő tartozik. Ennek megfelelően ez a frakció kapta a legtöbb bizottsági elnöki és alelnöki posztot. A két szlovákiai magyar EP-képviselő, Nagy József és Csáky Pál is ennek a frakciónak a tagja. A frakción belüli megállapodás értelmében Nagy az állampolgári jogok bizottságának, a LIBE-nek a tagja lett, Csáky pedig a petíciós bizottságba, a PETI-be került, ahol alelnökké is megválasztották. A LIBE elnökének a brit munkáspárti Claude Moraest választották meg, aki az EP-ben a szocialista frakció tagja, első alelnöke pedig Gál Kinga, a Fidesz EP- képviselője. A PETI elnöke a svéd Cecilia Wikström, aki a liberális frakció tagja.

Az EPP győzelmének köszönhetően több magyar képviselő is bizottsági alelnöki posztot kapott. Bocskor Andrea kárpátaljai képviselőt, aki a Fidesz listáján jutott be az EP-be, az oktatási és kulturális kérdéseivel foglalkozó szakbizottságában (CULT) választották első számú alelnökké. A bizottság szintén fontos a magyar ügyek szempontjából, hiszen olyan témák szerepelnek a napirendjén, mint a nyelvi és kulturális sokszínűség, a határokon átnyúló oktatási és kulturális programok, valamint az ifjúság- és médiapolitika.

Tőkés László ugyancsak a Fidesz listáján került az EP-be, őt az emberi jogokkal foglalkozó szakbizottság (DROI) alelnökévé választották. A szakbizottság alapvetően az Unión kívüli országokkal kapcsolatos emberi és kisebbségi jogi kérdésekkel foglalkozik. Winkler Gyula erdélyi magyar képviselő (RMDSZ) alelnöki pozíciót szerzett az EP nemzetközi kereskedelmi ügyekkel foglalkozó szakbizottságban (INTA). A bizottság megkerülhetetlen szerepet fog betölteni többek között az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti szabadkereskedelmi egyezmény tárgyalása során.

A magyarországi EP-képviselők közül alelnöki poszthoz jutott még Jávor Benedek (Együtt–PM), aki a környezetvédelmi, közegészségügyi és élelmiszer-biztonsági bizottság első alelnöki posztját kapta meg a zöldek frakciójának képviseletében. A szocialista Ujhelyi István (MSZP) a közlekedés és idegenforgalmi bizottság alelnöke lett.

Szlovákiából Csáky az egyetlen, aki bizottsági alelnöki posztot szerzett. A Smer képviselői közül ugyan többen több bizottságban is rendes tagként kaptak helyet, de alelnöki posztot nem szereztek, pedig ők küldték a legtöbb, négy képviselőt Brüsszelbe. (lpj)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?