Čaplovič-interjú: a magyarok jól emlékeznek Horthyra

Pozsony |

<p>Az utóbbi időben újra előkerült az autonómia témája. Nem gondolja, hogy az olyan témák, mint a kétnyelvű helynevek vagy az alternatív oktatás csak erősítik a magyar kisebbség azon akaratát, hogy az őket érintő ügyekben nagyobb legyen a döntési joguk?</p>

Azt gondolom, hogy Szlovákiában az autonómiát esetleg néhány MKP-s politikus akarja, de nem a kisebbségi magyarok. Jó áttekintésem van arról, mi a helyzet a magyar kisebbség berkeiben, azért is, mert a menyem magyar nemzetiségű. Az emberek jól emlékeznek arra, mit éltek meg Dél-Szlovákiában, amikor a területet Horthy seregei tartották megszállás alatt.

Tény, hogy az autonómia fogalmát Szlovákiában általában a területi autonómiával kötik össze, és a Fórum Intézet nemrégi felmérése kimutatta, hogy ezt csak a szlovákiai magyarok 5%-a támogatja. De ugyanazon felmérés keretében a megkérdezettek 85%-a támogatta azt, hogy a magyarok nagyobb mértékben dönthessenek az őket érintő ügyekről. Ennek ellenére az autonómia fogalma Szlovákiában tabunak számít. Miért?

Számomra nem gond beszélni róla. Akkor azonban indokolt, hogy hasonló önkormányzati rendszerek alakuljanak az egész EU-ban: Franciaországban, Nagy-Britanniában vagy Írországban.

Miért kellene ilyesmit bevezetni más államokban? A saját problémáinkat a saját országunkon belül kellene megoldanunk, nem?

Ha ilyen rendszer 1918-tól működött volna Magyarországon, amikor még 300 ezres szlovákság élt ott, amelyet később a Horthy- majd a Kádár-rendszer nem tizedelt volna meg, most a kölcsönösség elve alapján mi is bevezethetnénk valami hasonlót.

Nem igazságtalan, hogy a szlovákiai magyarokat, akik Szlovákia teljes jogú és lojális állampolgárai most valami olyasmiért büntessék, ami évtizedekkel ezelőtt történt Magyarországon?

Senki sincs büntetve. A szlovákiai magyarok egyszerűen nem akarják ezt. Az autonómiát esetleg Csáky Pál vegyész- és Duray Miklós geológus-mérnök akarja, s a mérnökök gondolkodásával szemben ezen a téren komoly fenntartásaim vannak.

Elvileg azonban támogatná a kulturális és oktatási önkormányzatiságot?

Bizonyos mértékig ez már létezik is. Hiszen a kisebbségi önkormányzatoknak joguk van iskolákat alapítani és irányítani azokat.


(Czajlik Katalin, Mózes Szabolcs)
A teljes interjú nyomtatott kiadásunkba olvasható.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?