<p>Bugár Béla biztos abban, hogy az általa vezetett Híd párt parlamenti képviselői kiállnak a nemzeti kisebbségek mellett, és méltóan fogják képviselni a szlovákiai magyarság érdekeit is.</p>
Bugár Béla: a Híd méltóképpen fogja képviselni a kisebbségek érdekeit
"Tudatában vagyok annak, hogy nagyon nagy a felelősségünk, ám biztos vagyok benne, hogy a Híd parlamenti képviselői a jövőben is ki fognak állni a kisebbségek mellett" - jelentette ki Bugár az MTI tudósítójának Pozsonyban adott interjújában.
A szombati választások eredményeképpen a Hídnak 14 mandátuma lesz a 150 tagú szlovák parlamentben. A Magyar Koalíció Pártja (MKP) nem került be a parlamentbe. Az MTI Csáky Pált, az MKP elnökét is meg akarta szólaltatni, de Dunajsky Éva a párt szóvivője közölte: az MKP képviselői az országos tanács szombati, helyzetértékelő üléséig nem nyilatkoznak.
Az MKP bukása után több olyan vélemény is napvilágot látott, miszerint a tavaly nyáron alakult Híd parlamenti képviselői, akik közül hét magyar és hét szlovák nemzetiségű, nem vállalják majd fel a magyar érdekek védelmét, a magyar témákat.
Bugár ezt az aggodalmat alaptalannak tartja.
"Igor Sidor, kassai képviselőnk, Ivan Svejna és Rudolf Chmel alelnökeink szilárdan kiállnak, és a jövőben is ki fognak állni a kisebbségek mellett. A Polgári Konzervatív Párt (OKS) listánkon mandátumot szerzett képviselői közül Ondrej Dostál felszólalt a dunaszerdahelyi, nyelvtörvény elleni nagygyűlésen, Frantisek Sebej pedig a múltban, kisebbségi ügyekben mindig az MKP mellé állt. Úgy gondolom, velük együttműködve méltón fogjuk tudni képviselni a szlovákiai magyarság érdekeit is" - fejtette ki a politikus.
Bugár szerint pártja nem zárkózik el a Fidesszel való együttműködés elől, de miután a nagyobbik magyar kormánypárt a választások előtt egyértelműen az MKP-t támogatta, elvárja, hogy az első lépést a Fidesz tegye meg.
"A választások előtt a Fidesz nyíltan és egyértelműen az MKP-t támogatta. A választási eredmények ismeretében még nem mondtak semmi érdemlegeset, és én úgy gondolom, hogy az első lépést a Fidesznek kell megtennie annak érdekében, hogy normalizálódjék a kapcsolatunk" - jelentette ki Bugár, aki korábban majdnem egy évtizeden át az MKP elnöke volt.
"Rajtunk nem múlik, de itt partneri viszonyra van szükség, nem pedig vazallusira…" - szögezte le a szlovákiai magyar politikus.
Arra a kérdésre, melyek voltak azok a leglényegesebb témák, amelyekkel a Híd sikerrel szólította meg a választókat, úgy vélte "az emberekre pozitívan hathatott, hogy minden rendezvényünkön röviden bemutattuk a választási programunkat, és ismertettük a Híd párt prioritásait".
Majd kifejtette: "A választói körutunk során mindenütt - északon, keleten, délen, Közép-Szlovákiában - azt tapasztaltuk, hogy az embereket leginkább a munkanélküliség csökkentésének lehetőségei foglalkoztatják. Ezért kiemelten foglalkoztunk ezzel a problémával, hiszen ez nemzeti hovatartozástól függetlenül mindenkit érint."
A választásokon sikerrel szerepelt négy jobboldali párt - a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió (SDKU), a Szabadság és Szolidaritás (SaS), a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) és a Híd - amelynek együttesen 79 képviselője, tehát többsége van a parlamentben, kedden este szándéknyilatkozatot írt alá a közös kormányalakításról. Bugár azt állítja, a Híd támogatja az elképzelést. Tekintettel az alig beindult tárgyalásokra, részletekbe nem kívánt bocsátkozni.
"A kormányalakítási tárgyalásoknál az Híd kiindulási pontja a választási program 18 prioritása" - jegyezte meg.
A szlovákiai magyar sajtóban már felmerült: nem kizárható, hogy több MKP-tag átlép a Hídba. Hogy viszonyul ehhez a Híd?
"Már a parlamenti választások előtt is érkeztek hozzánk átjelentkezési kérelmek, de a döntés ezután is a helyi és járási alapszervezetek feladata. Olyan emberekre van szükségünk, akik dolgozni akarnak, és a párt fő szellemiségét, az együttműködést támogatják" - fejtette ki Bugár.
"Jobboldali, polgári párt, az együttműködés pártja" - hangzott Bugár válasza arra a kérdésre, hogyan jellemezné tömören a Hidat, mert a közvéleményben nem egészen világos, milyen is ez az új párt.
A Hidat tavaly nyáron hozta létre öt, az MKP-ból kilépő parlamenti képviselő, akik nem értettek egyet addigi pártjuk vezetésének politizálásával, s ezért úgy döntöttek, saját elképzeléseiket egy új pártban próbálják majd megvalósítani. A Híd a szombati parlamenti választáson több mint 205 ezer szavazatot kapott (8,12 százalék), ami 14 képviselői mandátumot jelent, s a párt várhatóan tagja lesz az új szlovák kormánynak is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.