<p>Zárt, azaz meghívásos pályázaton keresztül 58 hazai óvoda felújításához és bővítéséhez járul hozzá a magyar kormány. A Bethlen Gábor Alap már közzétette a pályázati felhívást, a szükséges anyagiakat pedig már elkülönítették.</p>
Bővül a magyar óvodahálózat
Múlt pénteken tette közzé a Bethlen Gábor Alap (BGA) azt a pályázati felhívást, amelyen keresztül 58 önkormányzati óvoda megépítését, felújítását, illetve fejlesztését támogatja a magyar kormány. „A határon túli óvodák fejlesztéséről szóló kormányprogramot 2016 novemberében fogadta el a magyar kormány, 17,1 milliárd forintos forrással. Ebből 6,3 milliárd forintot a felvidéki intézmények fejlesztésére különítettek el” – közölte Grezsa István, a határon átnyúló beruházások ellenőrzéséért felelős miniszteri biztos. A csomagból egyházi, valamint önkormányzati óvodák megépítését, felújítását, fejlesztését fedezik. A világi, vagyis az önkormányzati óvodák részére 1 651 900 000 forintos alapot különítettek el. „A Kárpát-medencei óvodaprogram olyan rendszerszintű beavatkozás, amely a gazdaságfejlesztés és az oktatási beruházásokkal együtt az egész Kárpát-medence magyarságának megmaradását kívánja szolgálni” – mondta a miniszteri biztos.
Az 58 óvodát részben a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége által kidolgozott, több mint 40 kérdésből álló adatlap alapján választották ki. „Ebben arra voltunk kíváncsiak, mennyi a szlovákiai magyar óvodákban a létszám, milyen a külső és a belső felszereltségük, milyen fejlesztésre lenne igényük, milyen infrastrukturális, illetve szakmai gondokkal küzdenek. Miután feldolgoztuk az adatokat, elkészítettünk egy javaslatot, melyet a magyar partnerünknek továbbítottunk. Ennek végeredménye az az 58 óvoda, amely a támogatásért pályázhat” – mondta Vörös Mária, az SZMPSZ alelnöke.
Kiss Beáta, az MKP oktatási és kulturális alelnöke szerint a BGA már több polgármestert megszólított, hogy nyújtsák be pályázatukat. „Területi bontásban Nagyszombat megyében 20, Kassa megyében 11, Nyitra megyében 15, Besztercebánya megyében 10, Pozsony megyében pedig két óvoda kap támogatást. Ahol tömbben él a magyarság, ott több óvoda kap támogatást, mert ott több a magyar intézmény” – mondta az MKP szakpolitikusa. A párt szakemberei arra törekednek, hogy később további óvodák fejlesztéséhez kérhessenek támogatásokat. „Ösztönözni szeretnénk, hogy olyan településen is nyíljon magyar óvoda, ahol jelenleg nincs. Hiszen az egész felvidéki magyar oktatásügynek az origója az óvodai nevelés. Nagyobb az esélye, hogy magyar iskolában folytatja tanulmányait a gyerek, ha magyar óvodába járt” – mondta Kiss Beáta
Már várják a kiválasztott önkormányzatok pályázatait
Az önkormányzati óvodák elsősorban infrastrukturális fejlesztésre pályázhatnak, ám a magyar állam által nyújtott támogatás részeként a tanintézmények szakmai továbbképzésekhez is segítséget kapnak.
A magyar állam egy 2016-os kormánydöntés értelmében több mint 1,6 milliárd forintnyi támogatást nyújt önkormányzati óvodák fejlesztéséhez. A támogatásban részesülő óvodák kiválasztásában az SZMPSZ is szerepet vállalt. „Különféle szempontok és különféle kritériumrendszer alapján próbáltuk felmérni, hogy melyek azok az óvodák, amelyeknek nagy szükségük van fejlesztésre. A magyar partner és mi is kidolgoztunk egy javaslatot, a kettő egyeztetéséből született meg azon óvodák listája, amelyek részesülhetnek a támogatásból” – magyarázta Fekete Irén, az SZMPSZ munkatársa.
300 kicsit utasítottak el
Hozzátette, hogy a szövetség által készített felmérésből, mely 2016-ban készült, az is kiderült, hogy 45 magyar óvoda utasított el gyerekeket. „Megdöbbenve tapasztaltuk, hogy a magyar óvodák összesen 321 beíratott gyermeket utasítottak el helyhiány miatt”– mondta Fekete Irén. Az SZMPSZ egyébként a rövidesen induló szakmai képzésekkel is segíti az óvónők szakmai képzését.
Tárgyi beruházások
Kiss Beáta, az MKP oktatási és kulturális alelnöke elmondta, hogy a pályázaton keresztül az ingatlanok felújítása: hőszigetelés, nyílászárók cseréje, tetőszerkezet javítása, felújítása, fűtésrendszerek modernizálása, mosdók rekonstrukciója, valamint az épületek bővítése, osztályok kialakítása és játszóterek felújítása, cseréje valósul meg. Döntő többségében már meglévő óvodák fejlesztéséről van szó. Kiss Beáta szerint azt is figyelembe vették, hogy a valóban rászoruló intézmények részesüljenek a segítségben, illetve, hogy az intézményben a későbbiekben is magyar óvoda működjön.
Új óvoda is épül
Grezsa István, a határon átnyúló beruházások ellenőrzéséért felelős miniszteri biztos tájékoztatása alapján tervben van teljesen új óvoda és bölcsőde építése is, számukat 5 és 10 közé tette. Elmondása alapján a pályázatban részt vevő óvodák listájának összeállításakor ők figyelembe vették az egyenetlen óvodai ellátást, az asszimilációs tényezőket és a leszakadó régiókat.
Ki mennyit kaphat?
Egyelőre nem tudni, hogy egy-egy település mekkora összegből végezheti el a fejlesztést. A biztos szerint a helyi igényekből indulnak ki. „A helyi javaslatot, kérelmet, illetve annak realitását a Bethlen Gábor Alap szlovákiai munkatársai, a nemzetpolitikai államtitkárság és az én hivatalom együttműködve ellenőrzi majd. Igyekeztünk felállítani egy olyan viszonyrendszert, mely a szlovákiai árakat is figyelembe veszi” – magyarázta Grezsa István. A biztos szerint csak az önkormányzatok ügyességén múlik, hogy mikor kezdődhetnek el a fejlesztések. „Egy már előre felmért fejlesztésről lévén szó, ha a Bethlen Gábor Alap és az önkormányzat megköti a szerződést, a forrásokat gyakorlatilag azonnal tudjuk folyósítani. A munkálatok típusától függ, hogy csak tavasszal vagy még idén elkezdődnek a munkálatok” – mondta Grezsa, aki nem tart a kettős finanszírozástól, vagyis, hogy olyan óvoda jut támogatáshoz, mely uniós alapokból is merített.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.