<p>Annak ellenére, hogy továbbra is a jogi és közgazdaságtudományi irányultságú karokra jelentkezik nálunk a legtöbb érettségiző, nem ezen két szak végzősei tartoznak a munkapiacon a leginkább keresettek közé.</p>
Bölcsész helyett informatikus kellene
Munkakeresés szempontjából a legbiztatóbb az informatikusok helyzete, de az elmúlt évekre jellemző építkezési láz következtében az építészeket is kapkodták, mint a cukrot.
Az ARRA egyetemi színvonalmérő ügynökség és a profesia.sk, a legnagyobb hazai állásközvetítő weboldal által készített felmérés eredménye alapján az informatikai és villamosmérnöki szakokat végzők iránt van a munkapiacon a legnagyobb kereslet, őket követik az építészek. Az állásközvetítő ügynökségeken keresztül a legkevésbé a mezőgazdasági, jogi, pedagógiai és a bölcsészettudományi szakok végzősei iránt érdeklődtek a munkáltatók.
A felmérés alapján a külföldi egyetemeket elvégzőknek nagyobb esélyük van az elhelyezkedésre, mint a hazai állami intézmények diplomásainak. Ez előbbiek iránt 42,6 százalékos volt az érdeklődési index, a hazai diplomások iránti érdeklődési index pedig 34,7 százalékos.
A vizsgált időszakban a legkeresettebbek a pozsonyi Szlovák Műszaki Egyetem és a Közgazdaságtudományi Egyetem végzősei voltak. A kimutatás készítői szerint ugyanakkor nem minden szak végzőse keres munkát állásközvetítő ügynökségeken keresztül. Vannak szakterületek, melyek esetében ez az arány jóval alacsonyabb, jellemzően például a jogot végzők esetében, de például a teológusok többsége sem az ügynökségek és az internet segítségével keres állást.
Mivel a felmérés még nagyrészt az elmúlt év szeptemberében kirobbant világgazdasági válság előtt gyűjtött adatokra támaszkodik, összeállítói szerint valószínű, hogy a legkeresettebb szakmák sorrendje a következő időszakban részben módosul.
A felmérés az egyetemi végzettségüket 2006 és 2008 között szerzett diplomásokra összpontosított, a profesia.sk adatbázisában az adott időszakban tanulmányait befejező végzősök közel 40 százaléka szerepelt - konkrétan 54 ezer diplomásról van szó -, így az elemzés készítői szerint az adatok reprezentatív mivoltához nem férhet kétség.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.