Van valami szimbolikus abban, ki mivel ünnepli jubileumát. Két éve, a „hetvenkedők” mind kötettel ünnepeltek. Fónod Zoltán — rá jellemző módon — az interjúit gyűjtötte egy kötetbe, mégpedig azokat, melyekben ő faggat másokat.
Biztos kézzel
Korunk ez ugyancsak divatos műfajának irodalmunkban, sajnos, kevés remeke van — ha eltekintünk a különböző színvonalú politikai és színészi interjúkötetektől (Miklósi, Szabó G. stb.), akkor voltaképpen csak kettő: a Tóth Laci-féle Vita és vallomás s a Közelkép. Ezt már most, alig két évvel a megjelenése után is leszögezhetjük, hiszen erre a Fónod-kötetre is, akárcsak a Vita és vallomásra a meginterjúvoltak minősége a jellemző. Az irodalomtörténész irodalomszervező szerkesztő publicista Fónod pontosan tudja, mik és kik a prioritások-protagonisták az adott területeken, s biztos kézzel, készülő Irodalomtörténete szerzőjének tájékozottságával választja meg érdeklődése „tárgyait”: Turczelt, Dubát, Tőzsért, Grendelt (de hol a Koncsollal készített interjú, melyet csak a Vallatóban olvashattunk?) a jelenből, Husákot, Mináčot, Novomeskýt, Dobost, Durayt, Szabó Rezsőt a közelmúltból. S e közelmúlt elsősorban történelmünk legizgalmasabb szakasza: 1968—69. Fónod jó érzékkel emelte ki hatvannyolcas interjúit a feledés homályából, hiszen nemcsak hogy így kerek a világ, számomra legalábbis, s gondolom, sokunk számára, hanem éppen ezek a legérdekesebb részei a Közelképnek.
„1968 tavasza a kisebbségi magyarság eszmélésének ideje volt. Szomorú tény, hogy ennek dokumentálása a mai napig hiányzik… Illene belőlük (mármint mulasztásainkból — Cs. L.) tanulni, s igazítani a léptéken… A jognak asztalánál nekünk is helyünk van, mert addig Európa is messze van, amíg a múlt, a magyarság jogai kiteljesítésének a hiánya itt fészkelhet közöttünk” — írja a szerző az Előszó helyett (Tegnap és ma) végén. S ezt igyekszik igazolni valamennyi hajdan és ma készített interjújában. Különösen beszédesek e szempontból már az interjúk jellegzetes címei is: Turczellal Évek mérlegen címmel értekezik, e sorok írójával arról tűnődik, hogyan lehet építeni „…cserepekből modern katedrálist”, Grendellel arról, hogy „…történelmünk tálcán kínálja az abszurditásokat”, Tőzsért pedig Egy 65 éves fiatal költő információs bankja címen köszönti.
S még inkább beszédesek ebből a szempontból is a Tájkép, csata után ciklusba foglalt, szlovák írókkal-politikusokkal készített interjúk. Mináč azt állítja, hogy A nemzet nagyságát igazságossága méri. Husák meg azt, hogy Szlovákoknak és magyaroknak a megértés útját kell keresniük. Novomeský, a negyvenhatos, magyar iskolákat szétverő iskolaügyi megbízott pedig egyenesen kimondja, hogy A nép nem lehet vétkes. Ha mindezt harminc-ötven év után összevetjük a meginterjúvoltak korábbi, 1946—47-es (lásd Husák és Novomeský szerepét a kitelepítésekben!) s későbbi, ’69 utáni (vesd össze: Husák pártfőtitkár és köztársasági elnök, Mináč Matica-elnök és normalizációs főideológus) szerepével, akkor többet értünk meg történelmünkből, mint akárhány monográfiából. S ugyanez érvényes a Dobossal, Durayval, Szabó Rezsővel készült interjúkra is. Beszéljenek a címek: A „magyar kártya”, „Valahol otthon lenni a világban…” (Lampl Zsuzsanna szociológussal), Nincs jogállamiság a Kárpátok alatt (Popély Gyula történésszel), Magyar az, aki annak vallja magát stb.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.