Peter Krajňák oktatásügyi államtitkár egy nagy bocsánatkérést fogalmazott meg szerdán a roma lakosság irányában a besztercebányai szlovák nemzeti felkelés emlékművénél, a roma holokauszt emléknapja alkalmából. A romák ellen a második világháború idején elkövetett népirtásról tartott megemlékezésen négy év után először a Besztercebánya Megyei Önkormányzat küldöttje, Stanislav Horník megyei alelnök is részt vett. Rajta kívül tiszteletét tette Mária Patakyová ombudsman és az amerikai nagykövet helyettese is.
Besztercebánya megye négy év után először emlékezett meg a roma holokausztról
Krajňák elmondása szerint a fasiszta szlovák állam idején több pedagógus is tagja volt a Hlinka-gárdának, és részt vett azokban a szörnyűségekben, melyeket a romák ellen követtek el. Az államtitkár szerint ez egy mementó. Hozzátette: az oktatási minisztérium elutasít minden olyan politikai irányt, amely hasonló események megismétlődéséhez vezethet.
A roma holokausztról való megemlékezést 2005-től szervezi az In Minorita polgári társulás. A megemlékezés a Ma bisteren! (Ne feledjük!) projekt részeként valósul meg.
„Az úgynevezett nürnbergi faji törvények a birodalmi állampolgárságról és a német vér védelméről a romákat a zsidókhoz hasonlóan 'a faj tisztaságát akadályozó elemnek' minősítették, ami a náci Németországban azt jelentette, hogy predesztinálták őket a tömeges kiirtásra. 1939 és 1945 között több mint 300 000 roma halt meg Európában. Az egyik legnagyobb koncentrációs tábor, ahová egész roma családokat szállították, Auschwitz-Birkenau volt. 1944. augusztus 2-áról 3-ára virradó éjszaka, a tábor felszámolása előtt csaknem 2900 roma férfit, nőt és gyereket gázosítottak el” – fejtette ki Zuzana Kumanová, az In Minorita társulás munkatársa.
A háborús szlovák államban élő romákat nem deportálták a haláltáborokba, hanem az ország területén sorozták be őket kényszermunkára, vagy közvetlenül meggyilkolták őket, főleg a szlovák nemzeti felkelés leverése után.
Stanislav Mičev, az SzNP Múzeum vezérigazgatója elmondta, hogy ebben az időben sor került egy roma tábor csaknem teljes kiirtására. „A legalább hat millió zsidó és a 300 000 körüli roma és szinti haláláról manapság kiváltképpen meg kell emlékezni, hiszen újból felütötte a fejét a faji és az etnikai gyűlölködés. Emlékezni kell, hogy mindez hová fajulhat” – figyelmeztetett Mičev.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.