Balogh a romakérdést is megvitatta Kotlebával

<p>Cigánybűnözés vagy roma integráció? Mindkét fél másként magyarázza Marian Kotleba besztercebányai megyefőnök és Balogh Csaba pozsonyi magyar nagykövet tegnapi találkozóját.</p>

Az esemény két dolog miatt kapott viszonylag nagy sajtóvisszhangot: egyrészt azért, mert a nagykövet a Mi Szlovákiánk Néppárt elnökeként szélsőséges, két-három éve még durva magyarellenes nézeteiről ismert Kotlebával tárgyalt. A fasiszta szlovák államot dicsőítő politikus ugyan néhány éve „megfeledkezett” a magyarokról, most főleg a romakérdés iránt érdeklődik. És a sajtóhírek másik oka: a megye honlapján megjelent közlemény szerint ugyanis a cigánybűnözésről is beszéltek.

„Szó esett egy találkozóról is, melynek témája az egyre nagyobb méreteket öltő cigánybűnözés lenne, amelyre mindketten alapvető problémaként tekintenek” – olvasható Besztercebánya megye hivatalos honlapján. A találkozónak erre a részére a nagykövetség máshogyan emlékszik. „A megbeszélésen szóba került egy előkészítés alatt álló, a roma közösség integrációjának komplex társadalmi megoldásáról szóló találkozó lehetősége is” – tájékoztatott a nagykövetség. A magyar Külügyminisztérium közleményben reagált a megjelent hírekre. „Magyarország Külügyminisztériuma elfogadhatatlannak tartja és elítéli, hogy (…) a megye honlapján megjelent közlemény valótlanságot, szélsőséges nézeteket tükröző kifejezést alkalmaz. Ennek okán nagykövetségünk azonnal helyreigazítást kért” – közölte a tárca.

Balogh Csaba nagykövet nem talál semmi kivetnivalót abban, hogy egy szélsőséges politikussal rázott kezet. Szerinte ez olyan, mint amikor a nagyszombati vagy a pozsonyi megyeelnökkel találkozik. „Az korábban nem volt hír, amikor Tibor Mikuš nagyszombati vagy Pavol Frešo pozsonyi megyeelnökkel már többedszer találkoztam” – jegyezte meg az ügy sajtóvisszhangja kapcsán.

Indoklása szerint a napokban mindegyik déli megye vezetőjével találkozik. „Fölkeresem a megyeelnököket, mivel a Magyarországgal szomszédos öt megyével szoros az együttműködésünk, a látogatások lényege pedig többek közt, hogy biztosítsuk egymást az elkötelezettségről a határon átnyúló együttműködési projektek folytatása kapcsán” – fejtette ki Balogh. A romakérdésről szintén szó esett, ismerte el a nagykövet. Kotleba ugyanis elmondása szerint kitért arra, hogy a gömöri és nógrádi települések egy részén a helyzet nyugtalanítja az embereket, és ezzel kapcsolatban kritizálta a szlovák kormány hozzáállását is. „Én elmondtam, hogy Magyarországon a romakérdést nem tisztán közbiztonsági vagy szociális problémaként látjuk, hanem igyekszünk komplex módon kezelni, és tapasztalatainkat szívesen megosztjuk a szlovák féllel. Ennyi hangzott el” – magyarázta a nagykövet.

A nagykövet feladata elsősorban a vendéglátó ország kormányával való kapcsolattartás, véli Petőcz Kálmán korábbi genfi ENSZ-nagykövet. „Nem tudom, hogy a találkozóval mit akart elérni a nagykövet, eddig csak annyit tudunk Kotlebáról, hogy nézetei a demokráciában nem tolerálhatóak – jelentette ki Petőcz. – Én a nagykövet helyében biztosan nem találkoztam volna vele.” Szerinte a régiók közti együttműködés fejleszthető nagyköveti segítség, vagy a nagykövetség alacsonyabb szintű részvétele mellett is. (vps, lpj)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?